הדרך אל האושר

סוד האושר - אמונה בוורמן
תחום "חקר האושר", המוכר בשם 'פסיכולוגיה חיובית', רועש. חלק מהממצאים החדשים מגלים שלאנשים שמתמקדים בחיים מתוך תחושת מטרה, יש סיכויים רבים יותר לא לסבול מפגיעה קוגניטיבית עם הזדקנותם, שבריאותם הנפשית תהיה טובה יותר ואפילו שחייהם יהיו ארוכים יותר משל אנשים שמתמקדים בהשגת תחושת אושר.
באמת... מה אתם אומרים....? מצטערת, אני יודעת שזאת לא תגובה מדעית, אבל תמיד משעשע אותי שמבזבזים כל כך הרבה זמן, כסף ומאמצים כדי לגלות משהו שכולם כבר יודעים מזמן.

סוד האושר – הוא פשוט לא לרדוף אחריו
חיים משמעותיים ופוריים מעצימים הרבה יותר מאשר חיים שממוקדים בהשגת אושר.
ודאי שאם משמעותו של האושר היא רכישת נכסים חומריים ושקיעה בהנאות גופניות, הוא בלי ספק יאכזב. הוא חמקמק מדי וחסר ממשות מכדי שיהיה בכוחו להביא לסיפוק אמיתי ומתמשך. הוא רק מותיר אותנו בציפייה להתרגשות הגדולה הבאה.
ואם משמעותו של האושר היא שהחיים יהיו תמיד נטולי כאב ומתאימים בדיוק לתכניות שלנו – גם אז נצא מתוסכלים. ציפייה לחיים של נוחיות פשוט לא מציאותית. מובן שכאב הוא חלק מהחיים ולמעשה מהווה תנאי מוקדם לאושר.
כפי שנאמר בפרקי אבות "איזהו עשיר? השמח בחלקו." מי שמקבל בברכה את עצמו, על כוחותיו וחולשותיו, מצבו ונסיבות חייו, ישיג אושר שאינו זמין למי שתמיד מתלונן על חוסר ההגינות שבחייו.
יש הבדל בין אושר להנאה. הנאה היא תחושת התרגשות מיוחדת ששמורה לרגעים ולאירועים מיוחדים. אושר הוא דבר שניתן להשיג בכל יום.
למשל ההרגשה אחרי יום פורה ומלא, כשאנחנו מנצלים כל רגע לטובה – הוא אושר. וזה לא קל כמו שזה נשמע.
איך להיות מאושרים ?
הקדוש ברוך הוא נותן לכל אחד מאיתנו שפע ללא גבול בכל רגע. כדי לקבל את השפע, אנו צריכים ללמוד כיצד להכין כלי מתאים שיכיל אותו....

היצר הרע, החלק הנמוך שבנו, לובש צורות רבות בתחבולותיו לנסות ולהפיל אותנו. אנחנו צריכים לבזבז זמן בהמתנה לטכנאים ובכל מיני סידורים. אנחנו עייפים ולא תמיד בא לנו להתאמץ. הצלחות שלנו כל כך עמוסות, עד שבסוף הכל חסר תועלת ולא מזין.
לבעלי יש חבר שבכל פעם שהחיים מציבים בפניו אתגר, הוא נכנס למיטה ומתכסה עד מעל לראש. ונראה לי שמדובר באסטרטגיה נפוצה למדיי.
"בוא לשיעור", בעלי אומר לו, "בוא תלמד תורה. זה יוציא אותך מעצמך. תרגיש טוב יותר כשתלמד ותצמח ותעבוד על הקשר שלך עם אלוקים."
"מצטער", הוא עונה. "זה יותר מדי קשה. אני רק רוצה להיות לבד".
זוהי אחת האסטרטגיות הערמומיות ביותר של היצר הרע. הוא מטעה אותנו לחשוב שהכי טוב בשבילנו להישאר במיטה. הוא גורם לנו להאמין שזה יהיה לנו טוב יותר מאשר לצאת החוצה, ללמוד או לפעול למען אחרים. אמנם הדבר נשמע פרדוכסאלי, אבל הרבה יותר ריאלי להשיג אושר בחיים, דווקא כאשר אנחנו מתמקדים בדברים החיצוניים לנו.
סרטונים מומלצים:
סוד האושר של חיי הנישואים
קשה כשאול הקנאה
לשון הרע ורכילות

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

חכמה יהודית על קצה המזלג !!

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳