עתיד ים המלח בתנ"ך

ים המלח גובל במזרחה של ארץ ישראל ויש לו שמות וכינויים רבים בתנ"ך: "ים הערבה" 1 , "ים המלח2 , "עמק השׁדים" 3 , "ימה של סדום" 4 . מקור השמות, ים המלח וים סדום, הוא על פי סיפור הפיכת סדום לגפרית ומלח מתוך הקללה שחלה עליה, ברשעותם הקשה של יושביה. והעיד הפסוק 5 "כי כל ארצם לא תזרע ולא תצמיח, ולא יהיה בה כל עשב כמהפכת סדום ועמרה". זהו מקור השם "ים המוות", שכונה לים המלח, על ידי אומות העולם.
עתיד ים המלח בתנ"ך
אך טבע החיים העצום של הארץ, ושל עם ישראל, עתיד לגאול את ים המוות ולהשיב אליו את החיים, כנאמר 6 : "ושבתי... את שבות סדום ובנותיה... ואחותיך סדום ובנותיה תשובנה לקדמתן"
וכן: "וירדו על הערבה ובאו הימה... ונרפאו המים... כי באו שמה המים אלה וירפאו וחי כל אשר יבוא שמה... ועמדו עליו דַוָגִים מעין גדי ועד עין עגליים... תהיה דגתם כדגת הים הגדול רבה מאוד" 7 
"ועל הנחל יעלה על שפתו מזה ומזה כל עץ מאכל לא יבול עלהו ולא יתום פריו לחודשיו יבכר, כי מימיו מן המקדש המה יוצאים והיו פריו למאכל ועלהו לתרופה" 8 .
אם כן, עתיד ים המלח, בבוא העת להפריח ולהתרפא ובכך לתקן את הקללות הקשות ביותר על טבע הארץ מהעבר. חלק מהמים בים המלח יישאר מלוח ואילו החלק האחר יהיה למים מתוקים, עצים מופלאים, שיניבו פרי כל חודש  וישמשו גם למאכל וגם למרפא, יפרחו על שפת ים המלח,  עליהם לא יבולו, ודייגים יפרשו את רשתותיהם כדי לדוג ממיני הדג השונים שימלאו את פני הימה.
 
חזון נפלא לא כן ?

ים המלח בזמננו
בזמננו ים המלח מספק פרנסה ותוצרת למדינת ישראל ולעולם כולו, במינרלים (אשלגן) שמפיקים מתוכו. אותם מינרלים משמשים לדישון האדמה ולהטבת פוריותה. כמו כן, בסמוך לים המלח הצליחו חלוצים יהודים, במסירותם הרבה, לשטוף את האדמה ממליחותה ולגדל עליה צמחים ופירות. 
כיום קיימות תכניות רבות בשלבים מתקדמים להזרמת מי הים התיכון או מי ים סוף, באמצעות תעלת הימים, לים המלח כדי להחיותו .
אין ספק שזוהי תחילתם של ימי הטובה העתידים לבוא על איזור זה.
(מעובד ממאמרו של הרב דוד חי הכהן באתר ישיבה).

לסרטון באנגלית: Dead Sea

מקורות:

^ 1.שם ג, טז

^ 2.בראשית יד, ג
^ 3.שם
^ 4.מסכת בבא בתרא דף עד ע"ב
^ 5.דברים כט, כב
^ 6.יחזקאל טז, נג- נה
^ 7.יחזקאל מז, ח- י

^ 8.יחזקאל מז, יב
הנגב -  דוד בן גוריון

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳