מידת הקנאה

לעילוי נשמת איריס בת אלגריה ושמעון

קָשָׁה כִשְׁאוֹל קִנְאָה

"קָשָׁה כִשְׁאוֹל קִנְאָה רְשָׁפֶיהָ רִשְׁפֵּי אֵשׁ שַׁלְהֶבֶתְיָה" (שיר השירים ח, ו)
מבין כל הרגשות הרבים המציפים את לב האדם רגש הקנאה ידוע בעוצמתו השלילית המכלה כל חלקה טובה באדם ובסביבתו. המקנא חומד את הצלחת חברו ובשל כך נכנס למועקה רגשית קשה. הקנאה המתעוררת בלב המקנא גורמת לו תסכולים, עצבות וכעסים. מכאן, הדרך להתפרצויות זעם ולתחושת חוסר סיפוק קצרה.

שורש הקנאה
תולדות הקנאה מקורן בחוסר המודעות של האדם לעצמיותו ולמהותו. בשל העובדה שהוא איננו מודע לצרכיו האמיתיים הוא שוגה בדמיונות שאילו היה לו את כל אותם דברים שיש לחברו אז חייו יהיו טובים ואיכותיים יותר. הוא אינו מביט באושרו של חברו אלא באותם סממנים חיצוניים בלבד ואין זה משנה בעבורו אם אותם מרכיבים אכן גורמים נחת רוח לחברו. הוא משוכנע כי אם היה לו את הרכוש, הממון,המעמד וכו' שיש לחברו אזי הוא יהפוך לאדם המאושר עלי אדמות . תחושה זו המקננת בליבו מולידה חיש מהרה עצבות ,מרירות ודימוי עצמי נמוך.

מאידך גם לתכונות שאנו תופסים כשליליות, יש תפקיד חשוב בהתפתחות הרוחנית שלנו. לאן מקדמת אותנו כל אחת מהתכונות, כיצד הן מולידות האחת את השנייה, ואיך נשתמש בהן כדי להתעלות מעל עצמנו?
והאם אפשר להתגבר על רגש הקנאה ולנטרלו?
הואיל וביסודה של הקנאה לתעל את האדם לאפיקים חיוביים המסוגלים להצעידו קדימה. חכמים הגדירו זאת במושג " קנאת סופרים תרבה חכמה" , הגבול הדק העובר בין הקנאה השלילית לקנאה החיובית עובר דרך מכלול הערכים האינדיבידואלי המחייב ניתוח נכון של הנראה והנשמע.
בל נשכח שהקנאה היא רגש דואלי. מחד , הוא הכרחי למימוש האישי ומאידך הוא עלול להיות שלילי והרסני. ולכן ספק אם ניתן לדכאו כליל ולמען האמת אין צורך לעשות כן. תפקידנו לתעלו לאפיק מועיל למען איכות חיינו ויישום האיכויות הקיימות בכל אחד מאיתנו.

מעובד ממאמרו של מר יצחק אהרון, ראש מרכז לקבלה ויהדות "חכמה".
סרטונים מומלצים:
הדרך אל האושר
סוד האושר של חיי הנישואים
לשון הרע ורכילות

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳