מדינת ישראל | מדינת העם היהודי

האם מדינת ישראל אמורה להיות מדינת העם היהודי בעלת זהות יהודית, או מדינת כל אזרחיה ללא זהות מוגדרת.
אין ספק כי רוב העם רוצה שמדינת ישראל תהיה מדינת העם היהודי כולו, מדינה בעלת זהות יהודית.  בתוך הרוב הגדול השואף לאופיה היהודי של המדינה יש דעות שונות בהגדרת הזהות, אך יש הסכמה כללית שהמדינה צריכה להיות מדינה יהודית של העם היהודי השומרת על ייחודה היהודי, במידה זו או אחרת.
כשם שכל יהודי הנמצא בארצות אחרות מבין שהוא צריך להיות לויאלי למדינה שהוא גר בה ולא לפגוע כל פגיעה בדרכה ובאופיה של המדינה, וכמובן הוא נתבע לא לחתור תחת קיומה, כך אנו תובעים מהנכרים הגרים במדינה להיות לויאליים למדינה היהודית ולדרכה.
למיעוטים יש זכות לחיות את חייהם הפרטיים והחברתיים על פי השקפתם ואמונתם, אך אין להם הזכות לפעול נגד דרכה של המדינה ובוודאי לא לחתור תחת קיומה.
דמוקרטיה ויהדות
אין סתירה בין דמוקרטיה ובין הכרה בסגולת ישראל. אין סתירה בין דמוקרטיה לבין ההכרזה – אתה בחרתנו מכל העמים. עם ישראל הוא גם העם הנבחר להיות עם ד' והוא גם העניו מכל העמים. תפקידו כתפקיד הלב בגוף, להחיות את כל העמים ברוח של אמונה בד'. אין מקום לקנאה של האיברים זה בזה, גם לא בלב. כל העמים הם מציאות אחת, כגוף אחד בעל איברים שונים. הלב לא יכול להתקיים בלי שאר האיברים ושאר האיברים אינם יכולים להתקיים בלי הלב. כל האיברים זקוקים זה לזה.
כשם שאין להפלות בין שווים כן אין להשוות בין שונים. דבר נכון הוא להעדיף אישה על איש במקצוע שתכונות של אישה נדרשות לו. אין כאן העדפה בשל היותה אישה אלא בשל תכונותיה הנשיות, וכן להיפך: במקצוע שנדרשות לו תכונות של גברים יש לבחור דווקא גברים בשל ההתאמה שלהם למקצוע.
וכך הדבר בין ישראל לעמים. לישראל יש תכונות מיוחדות, סגולה מיוחדת בזה שאור ד' מאיר עליהם.  והם בטבעם נוצרו עם תכונה של הכרת ד' אלקים ויכולת לספר תהילתו, "עם זו יצרתי לי תהילתי יספרו".  יש להם התכונה להיות מחברים את העולם להקב"ה וזה יסוד קיומו של העולם.
כדי למלא את התפקיד המיוחד של ישראל נדרש עם ישראל להיות בארץ ישראל, שהיא ארץ נבחרת שבה יש סגולה אלוקית ומשוחרר מעול זרים. ואז עם ישראל יוציא את תכונתו האלוקית מהכוח אל הפועל בשלמות ויהיה אור לגויים כדברי ד' בפי הנביאים. ומפני זה מוטל עלינו להדוף כל ניסיון מצד נכרים לעכב את מילוי תפקידנו, שהוא גם לטובתם הם. 

מסע מרתק של בניית מדינת ישראל, מיזם משותף של העם היהודי בכל רחבי העולם בסרט שהופק על ידי בית התפוצות ומט"ח.
למידע נוסף, לפורומים, ולקבלת חומר חינוכי, ניתן לפנות ל: בית התפוצות - מוזיאון העם היהודי
סרטונים מומלצים:
ישראל - 100 שנות מדע
תפילה לשלום המדינה
אם אשכחך ירושלים

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

למרות הקשיים, הסרט גרם לי להזיל דימעה.

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳