האמת על גיוס החרדים

האמת על גיוס חרדים
שלום סרמונטה

חדשים לבקרים מלאה הארץ כותרות המאיימות על שלמותה של החברה בישראל "אם לא ייצאו החרדים לעבוד". השתלבותם בשוק העבודה תלויה, כמובן, בסוגיית השירות הצבאי, שמעכבת את בוגר החינוך החרדי מיציאה לשוק החופשי עד לאחר למעלה מעשר שנים של לימוד בישיבה.
מי בכלל מעוניין לגייס חרדים
אולם יש לבחון מי בכלל מעוניין לגייס חרדים. כולם עושים קולות כאילו הם רוצים. האם זה באמת כך?
הסיבות הכלכליות
גיוס חרדים דורש משאבים כלכליים גדולים לשילובם בצבא. החזקת חייל חרדי עולה לצבא יותר מהחזקת חייל אחר. הצבא צריך לספק לחייל החרדי תנאי שרות מיוחדים: אוכל, מסגרות נפרדות ורבנים מלווים. מעבר לאלה, חייל בעל משפחה מקבל מהצבא 4200 ₪ לחודש, לעומת לוחם המקבל רק כ-700 ₪.
בדיון בוועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון, נחשף כי הסיבה להגבלת גיוס חרדים היא תקציבית. נתון נוסף הוא שמזון בכשרות מהדרין לכ-2500 חיילים חרדים המשרתים כיום, עולה לצבא כ-4.5 מיליון ₪. שוק העבודה הישראלי אינו מסוגל להכיל בתוכו עוד אלפי עובדים המשתחררים מהצבא. קל יותר למדינה לשלם כמה מאות שקלים בחודש לאברך שילמד תורה, מאשר לשלם דמי אבטלה לחייל חרדי משוחרר.
הסיבות החברתיות
גם במישור החברתי הצבא בבעיה: בשנתון גיוס יש בין 6000 ל-9000 מועמדים לשירות ביטחוני (מלש"בים) מקרב החברה החרדית. גיוס חרדים מצריך הקמת מסגרת נפרדת מנשים. בגדוד הנח"ל החרדי המונה כמה מאות חיילים – אין ולו אישה אחת. עלייה בגיוס החרדים תצריך ותצמצם את הצורך בכמות הנשים בצבא. לצבא פשוט יותר שלא לגייס חרדים, מאשר להתמודד עם ארגוני הנשים, בג"צים ותקשורת.
הסיבה ההלכתית
בעיה נוספת היא הנאמנות של החייל החרדי לפקודת הקצין, כשזו עלולה לסתור הוראה הלכתית של הרב. בעוד שהחייל הדתי לא תמיד נשמע לרבניו, בציבור החרדי המשמעת כלפי רבנים היא מוחלטת. סירוב פקודה המוני עלול לפגוע בפעילות הצבא.
הסיבות הפולטיות
בעוד בעיית הגיוס נשענת על בעיות אובייקטיביות, לכאורה, הרי שחוסר הרצון לגייס את החרדים בקרב הפוליטיקאים הוא בגדר צביעות ותו לא. מפלגות שחרתו על דגלן להילחם בחרדים בטענה שאינם נושאים בנטל השוויון, עלולות לאבד את זהותן אחרי גיוס החרדים לצבא. אם בחור חרדי יסיים צבא ויצטרף לשוק העבודה, כיצד יסביר יאיר לפיד "לאן הולך הכסף"? איזה תירוץ יהיה לליברמן לאיים בפרישה מהממשלה? נוח למפלגות מסוימות שהחרדים לא ישרתו – זוהי זכות קיומן הפוליטי. 
גם המפלגות המרכזיות לא מעוניינות בשילוב החרדים. כיום, כדי לפתות את החרדים להיכנס לקואליציה, העניינים נגמרים בתקציבים. כאשר השילוב יושלם, מצבו הכלכלי של המגזר ישתפר והאוכלוסייה החרדית תצטרך פחות תקציבים. או אז, הסיעות החרדיות יבואו בדרישות אידיאולוגיות: שמירת שבת וצביונה של ישראל. גם כאן, למפלגות השלטון נוח יותר להעביר כספים מאשר להתמודד עם שאלות מהותיות של דת ומדינה. 
מכאן עולה השאלה מאליה: האם יש עדיין מי שרוצה לגייס את החרדים ?
פורסם בדעות, מקור ראשון.

6 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

וכל הגמחים מאיפה הכסף????? מישהו צריך להרוויח אותו לא?

אתם חיים על חשבוני.
נקודה!


ובטח התגובה הזאת לא תראה לעולם. אבל לפחות תדעו שכך אני מרגיש גם אחרי שקראתי וראיתי את הכתבה.

יש עשרות ארגונים ואנשים אחרים שעוזרים ותורמים לאומה. החלק שלכם זניח.

בגולה כל היהודים עבדו כולל הרבנים. הרמבם אמר שעבודה הינה חובה... ולמה את החובה הזאת אתם לא מקיימים???????????????????????

אנונימי אמר/ה...

ומי מממן את האסירים בבתי הסוהר, בתקציב של כמעט מילארד שקל בשנה ?

אנונימי אמר/ה...

"החילונים הם שמשתמטים מלימוד תורה, אנחנו מוכנים שבחורי הישיבות יתגייסו, בתנאי שיבואו בחורים חילוניים להחליף אותם בלימוד תורה בישיבות".

אנונימי אמר/ה...

עורכים יקרים , שיכנעתם אותי באמצעות הסרט שלכם .
אני מתחזק בדעתי שחובה על המדינה לגייס כל החרדים לביצוע מלאכת הקודש של האירגונים שהראיתם.
"הצלה" זק"א , פעולות עזרה , טיפול , סיוע למשפחות ייעשו עוד יותר טוב עם תוספת כוח אדם צעיר ומתוקצב . זו הדרך להפוך לחברה בריאה ומתוקנת . אני תקווה שה' יעזור וייתן בלבכם הרצון והכוח לעזור לכלל עם ישראל , לתרום 3 שנים אם לבטחון המדינה אם לבטחון החברה והעם . מי ייתן ונהפוך לחברה צודקת שבה תורם כל אחד כפי יכולתו . ובערב ניפגש ללימוד בבית המדרש .

אנונימי אמר/ה...

הסרטון מראה כמה כוח אדם איכותי המדינה יכולה לגייס לשירותיה. אני מכיר חרדים ודתיים שהם עצמים רוצים להתגייס ולעזור רק שהם מתביישים לצאת בהכרזה עצמית שהם רוצים ללכת לצבא. זה הזמן לשיוויון זכויות מלא לכולם וקבלת זכויות דומות מהדמינה חזרה. ללא שיוויון אי צדק. אם אין צדק יש אנרכיה בין העם. אנו אמורים להיות אור לגויים. הבה ונוכיח את עצמנו מהיום והאלה בפנים ובחוץ

Unknown אמר/ה...

טעות אחת גדולה במאמר:
הכוונה בגיוס לחרידים הוא בגיוסם גם ובעיקר לגופים ממששלתיים שלאו דווקא קשורים לצבא, כגון מד"א, משטרה' זק"א, מערך כיבוי האש ועוד.

ישנן 2 מטרות העיקריות בתהליך זה:
1. שילוב הקהילה החרידית בשוק העבודה:
בגדול, חושבים קדימה. בכיתה ג' למעלה מחצי מהתלמידים הם חרידים או ערבים. מה יקרה כשיגיעו לגיל העבודה? חצי יעבדו וחצי לא?

2.שילובם בחברה. ההתנהלות הנוכחית של קהילות סגורות עם תסיסה ביניהן לא טובה למדינה. כולנו ישראלים! לכולנו צריכה להיות אהבת המדינה. אנחנו לא בגלות. זו המדינה שלנו ואנחנו צריכים לשמור עליה ביחד!

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳