לקראת שבת | פרשת עקב

לעילוי נשמת עטיה שרה בת יצחק הלוי
בפרשת השבוע עקב מופיעים שני פסוקים שאנו נוטים לפעמים לזכור רק את הראשון שבהם: "ואמרת בלבבך כחי ועצם ידי עשה לי את החיל הזה", "וזכרת את ד' אלקיך כי הוא הנותן לך כח לעשות ..." אנו מרבים לשמוע הן בתקשורת והן בנבחרי העם, אמרות המדברות על חסננו הלאומי ולמשמע דברים אלו ישנם כאלה שמתקוממים על הגאוה שאינה במקומה, כי הרי לולא הקב"ה לא היינו מצליחים כלום.
אולם עלינו להבחין בין שני דברים שהאדם יכול לומר, בראותו את מעשה ידיו.

כוחי ועוצם ידי

האדם יכול להתבונן בהצלחת מעשה ידיו ולשכוח את ד' ולאמר שבאמת רק בזכות עבודתו הרבה, ההשקעה, הטיפול וההשתדלות שבה עבד את אדמתו, או כל הצלחה אחרת של האדם, ולד' יתברך אין חלק בכך. ועל זה הזהירה התורה באמרה: "ואמרת בלבבך כחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה".

וזכרת .. כי הוא הנותן לך כוח לעשות

אולם ישנו פן אחר שהאדם, שהשקיע עבודה רבה עד שראה פירות במעשיו ובראותו את הצלחתו אומר "כוחי ועוצם ידי" והאדם מודע לכך שגם עזרתו של הקב"ה תרמה להצלחת מעשה ידיו. אז כפי שאמרו האברבנאל והר"ן זאת מצוות עשה מהתורה לומר כוחי ועוצם ידי, מכוון שאנו זוכרים כי "הוא הנותן לך כח לעשות חיל".

ובכך שהאדם במו ידיו מפרנס את עצמו, ושומר על עצמאותו תוך חיזוק הצבא, אין בכך כפירה בקב"ה ח"ו, אלא להיפך, בכך מראה האדם שמאמין בזה שהקב"ה פועל בעולמו בדרך הטבע. כפי שהכין עצמו יעקב לתפלה, לדורון ולמלחמה, וההצלחה מובטחת רק למי שמסוגל לשלושתם, והכל לפי המצב ולפי המעשה.  

סרטונים מומלצים:

שבת היום - אודי דוידי ♫

"הודו" - יהודה כץ ♫


אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳