מערכת סולארית - שווה בדיקה

בשנים האחרונות ישנה התפתחות משמעותית בתחום של אנרגיה סולארית ביתית, שמאפשרת לאנשים פרטיים ליהנות מהיתרונות הרבים שיש לייצור חשמל עצמי בשיטה ירוקה, מתחדשת וברת קיימא. 
וזו אכן מהפיכה, חיובית כמובן, אך כמו כל שינוי משמעותי, כזה שמלווה בהשקעה ומחויבות.
כמה חשמל מערכת סולארית מייצרת?
מערכת סולארית ביתית היא קטנה מבחינת הגודל שלה כמובן וגם מבחינת היקפי ייצור החשמל שלה. למרות שהטכנולוגיה של אנרגיה סולארית משתפרת כל הזמן היא עדיין מגיעה עם מגבלות מסוימות של הספקים ונצילות התאים הסולאריים. יעילותו של פאנל סולארי מבחינת נצילות אנרגיה סולארית להפקת חשמל איננה מלאה, אלא דווקא נמוכה יחסית, ועומדת בממוצע על 15% נצילות. נתון זה נכון הן למערכת חשמל סולארית ביתית וגם למערכות אנרגיה סולארית עסקיות גדולות.
השורה התחתונה היא שכל קילו-וואט אחד מותקן של פאנלים סולאריים ייצר בממוצע בישראל כ-1700 קוט"ש בשנה.
השטח הפיזי שצריך להתקנת מערכת קטנה מאוד של קילו-וואט אחד הוא 10 מ"ר, אך במקרה של מערכת סולארית ביתית המערכות קצת גדולות יותר לרוב.
עלות מערכת סולארית ביתית
מרכיב העלות של מערכת ביתית הוא החשוב ביותר וכמובן וגם הבעייתי ביותר, לפחות בישראל. התמריצים להתקנת מערכת חשמל סולארית בישראל אינם מספיקים, ולא תואמים לעלויות הגבוהות של התקנת מערכת. אנרגיה סולארית היא עדיין אנרגיה יקרה להפקה, בעיקר בגלל עלות ייצור התאים הסולאריים.
על עלות התאים המדינה לא יכולה להשפיע, אך על מחירי החשמל שנמכרים לחברת החשמל אחרי שיוצרו ע"י אנרגיה סולארית יש למדינה שליטה, ואלו כרגע נמוכים מאשר רמתם האידיאלית ללקוחות המייצרים. ביחס לעולם ישראל נמצאת במקום כלשהו באמצע, ותיקון של התעריפים כלפי מעלה בהחלט יקדם התקנת מערכות אנרגיה סולארית רבות יותר.
עלות ממוצעת וכללית מאוד בלבד של מערכת אנרגיה סולארית ביתית נעה מ-35,000 ₪ למערכת קטנה של 1 קילו-וואט ועד כ-120,000 ₪ עבור מערכת סולארית של 5 קילו-וואט.
המחיר שמקבלים מחברת החשמל לכל קוט"ש עומד כיום על 2.01 ₪ לצרכן הביתי, כאשר ההפרש בין מחיר זה למחיר החשמל הרגיל שהבית צורך הוא הרווח של היצרן הפרטי.
יתרונות אנרגיה סולארית ביתית מערכת חשמל סולארית ביתית מציעה כמה יתרונות ליצרן הפרטי, רובם אידיאולוגיים וחלקם כלכליים:
• אנרגיה סולארית ביתית היא נקייה לחלוטין.
• מערכת חשמל סולארית ביתית מציעה רווח כספי ללקוח ממכירת החשמל לאחר החזר ההשקעה.
• מקור אנרגיה שלא תלוי בדלק מחצבי ממקורות זרים, מפתחי תלות ויקרים.
• אנרגיה סולארית ביתית היא מתחדשת ולכן הגיונית ונכונה מכל בחינה.
אין ספק ששימוש במקורות אנרגיה מתחדשים, כגון: אנרגיה סולארית הוא עניין אדיאולוגי, אך כאשר מדובר על התקנת מערכת סולארית יקרה מומלץ לבדוק את הכדאיות הכלכלית.
שווה בדיקה
מנחם הורוביץ יצא לברר איך כל אחד יכול לייצר חשמל לבד בבית, בעזרת מערכת סולארית, ואפילו לעשות מזה כסף.

טיפים לחסכון בדלק

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳