פרשת השבוע | פרשת תולדות

פרשת תולדות הינה הפרשה השישית במניין פרשיות השבוע, והיא מגוללת בפנינו את סיפור לידתם של יעקב ועשיו, החל מרגע צאתם לעולם וגם לסיפור גניבת הבכורה והברכות על ידי יעקב ובריחתו מפני עשיו. בתחילת , זוכים יצחק אבינו ורבקה אימנו להוליד ילדים וזאת לאחר 20 שנות עקרות.
רבקה אימנו מרגישה כי מתחוללת בבטנה דרמה והיא מבקשת את עצת האלוקים, המבשר לה כי: " שני גויים בבטנך ושני לאומים ממעניך יפרדו..." , דברי השם מכוונים את רבקה לאהוב את יעקב, האח הצעיר, האוחז בעקב עשיו בנה הבכור בעת לידתם.

אהבתה של רבקה מסמלת עבור כל אם יהודיה את ההקרבה העצומה והמחויבות ללא תנאי לאהבת ילדיה. אהוב ליבה של רבקה, יעקב אבינו גדל להיות איש תם יושב אהלים, ובהמשך הפרשה הוא אף "גונב" את ברכות אביו מאחיו עשיו, וכל זאת על פי הדרכתה של אמו רבקה.
יעקב אבינו, שעל פי צאצאיו כולנו נקראים בני ישראל, זוכה להתברך על ידי אביו ואימו, וזוכה בכל ברכות השמיים היוצאות מפיו של יצחק אבינו.
תחילת עם ישראל
פרשת תולדות - העוסקת בראשית חייו של יעקב אבינו, היא גם הפרשה המתחילה את סיפורו של העם הנפלא והמיוחד אליו כולנו משתייכים,בני ישראל. כיהודים, וכאנשי אמונה, אנו ערבים זה לזה ופועלים מתוך דאגה ואכפתיות לכל אחד ואחד באשר הוא. הייחוד שלנו כעם נמצא באחדותנו וזהו סוד כוחנו, מי ייתן ונדע כולנו להיות מאוחדים, ולהתברך בכל ברכות של שנתברכו אבותינו: אברהם, יצחק ויעקב.

פרשת תולדות עוסקת במתח שבין התאומים עשו ויעקב, מלידתם ועד גניבת הבכורה. אולם האם אכן מדובר בגנבת בכורה או שיש הסברים אחרים? ומה הקשר בין מקרה הברכות לבין הסיפור של יעקב, לאה ורחל? הרב רונן לוביץ' מציג את שלל הפרשנויות לפרשה.
לעילוי נשמת: עטייה שרה בת יצחק הלוי
סרטונים מומלצים:
סוד הדלקת נרות
דמותן וסוד כוחן של אמותינו
שירי קבלת שבת - רבי שלמה קרליבך

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳