ראש חודש שבט

שבט הוא החודש החמישי בלוח העברי בשנה המתחילה בחודש תשרי, והאחד עשר בשנה המתחילה בחודש ניסן. בחודש שבט 30 יום. שם החודש נגזר מהמילה הבבלית "סבטו" שפירושה "מכה".
חודש שבט המסמל בשמו את ראשי התיבות שנתבשר בשורות טובות. אמן.

מזל החודש 
מזלו של חודש שבט הוא מזל דלי. סמל מזלו של החודש הוא דלי.
במסורת העברית מוסבר הדבר על פי הכתוב "יזל מים מדליו וזרעו במים רבים"‏. ומכיוון ששבט יוצא אחרי שרוב גשמי העונה ירדו, ובורות המים היו מלאים, והיו שואבים מים ממרומי הבור בעזרת דליים.
מאפייני החודש:
שבט הוא חודש, שחורף ואביב נפגשים בו - הוא הגבול בין שיא החורף לראשית האביב. שבט הוא חודש מלא בן שלושים יום. בחודש שבט חל יום ט"ו בשבט - חג חקלאי, המכונה גם "ראש השנה לאילנות". במקור זה היה תאריך שקבע את תחילתה של שנת מס חדשה.
החודש בטבע:
חודש שבט מסמל את תחילת השנה החקלאית הטבעית של האילן. לקראת סוף חודש שבט מתמעטים הגשמים, עליית הטמפרטורות מגבירה את קצב הגידול של הצמחים ומתחילים להופיע סימני האביב. מיום ליום מתרבים פרחי - הבר ובסוף החודש משתרעים כבר מרבדים של פרחי שדה והארץ מתחילה להתכסות בכלניות, בנרקיסים, ברקפות ובשאר פרחי אביב בשלל צבעים. העצים מתחילים ללבלב, עצי ההדר מתחילים להנץ פרחים "השקדיה פורחת ושמש בה זורחת". הכל מבשר את בו האביב כדברי יהודה אלחריזי: "שבט מעוז לכל איש ומבט הוא מן היגונים מפלט...האפיקים על הארץ יפוצו ונחלים על רצפת שש ירוצו והארץ תוציא צמחיה...והשמש תקרב והאור יערב".
ילדי ביה"ס נתן יונתן שרים לכבוד ראש חודש שבט - דווקא אני מוכן לעשות, דווקא אני מוכן לשנות.

תגובה 1:

Unknown אמר/ה...

סרט יפהפה!
דרך נוספת להתחבר בטו בשבט בנפש האדם :

http://hasulam.co.il/video/%D7%A1%D7%A2%D7%95%D7%93%D7%AA-%D7%A8%D7%90%D7%A9-%D7%97%D7%95%D7%93%D7%A9-%D7%A9%D7%91%D7%98-%D7%AA%D7%A9%D7%A2%D7%92/

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳