חקלאות אורגנית בשדה אליהו

ביו מה ?
אם חשקה נפשכם בטיול ירוק ומעניין בחיק הטבע, שינתק אתכם מהעבודה ומהשגרה. מקום שבו תוכלו להריח את ריח האדמה, העצים והפרחים, להקשיב לציוץ הציפורים. ובאותה הזדמנות לראות, ללמוד, לחוש ולטעום חקלאות אורגנית במיטבה, קיבוץ שדה אליהו הוא המקום.
קיבוץ שדה אליהו, הנמצא בעמק המעיינות בבקעת הירדן לא הרחק מבית שאן, משלב אורח חיים יהודי דתי של תורה ועבודה עם פתיחות וסובלנות, קיום כלכלי עצמי, מוסר וצדק וחברתי ושמירה על הסביבה.
משק האורגני הגדול בישראל            
קיבוץ שדה אליהו, הוא מראשוני מגדלי החקלאות האורגנית בישראל, המשמרת את הסביבה ומטיבה עם בריאות האדם. לקיבוץ ידע וניסיון עשיר בעשייה האורגנית, כראוי לעוסקים במזונו של האדם. הקיבוץ הפך בשנים האחרונות לשם דבר בתחום החקלאות האורגנית בזכות השימוש בפתרונות אקולוגיים רבים המונעים פגיעה בטבע.
הדברה ביולוגית            
בקיבוץ משתמשים בעופות דורסים כמדבירים ביולוגים נגד מכרסמים, אשר גורמים לנזקים כבדים לגידולים. התנשמות צדות מכרסמים בלילה והבזים צדים ביום. גם עטלפי החרקים משמשים כמדביר ביולוגי כנגד עש שזחליו מזיקים לתמרים.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~;;;
תנשמות ובזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות 

בקבוקים נגד תנים            
בקיבוץ מגדלים רימונים וענבים אורגנים המשמשים למיץ ומאכל. כדי להגן על כרמי הענבים משתמשים בבקבוקי מים. בקבוקי המים התלויים בין שורות הכרמים משמשים כמלכודת לצרעות. הבקבוקים בקצה השורות משמשים כהתראה מפני התנים. הבקבוק המבריק מרכז את אור הכוכבים והירח נוצץ בו. ייתכן שהתן רואה את עיניו משתקפות ונוצצות וזהו אמצעי בטוח מפני חבלות התנים בכרמים.
קוטלי עשבים על ארבע           
בקיבוץ שדה אליהו מגדלים את מטע התמרים האורגני הגדול בארץ המכיל כ- 500 עצי תמר מתשעה זנים שונים המיועד ברובו לייצוא. כיוון שעצי התמר זקוקים להרבה מים, גדלים בסביבתם גם עשבים שוטים (וגם שותים). כדי לפתור את הבעיה נדרש היה בפתרון יצירתי וזול בדמות חמורים על ארבע, האוכלים במטע את העשבים השוטים ואת התמרים הנגועים שנפלו מהעצים ובאותה הזדמנות גם מזבלים את אדמת המטע.
מפעל ביו– בי                  
מפעל ביו-בי שבקיבוץ שדה אליהו, הינו מפעל טכנולוגי מתקדם ייחודי (מקום שלישי בעולם !!) המגדל ומיישם חרקים ואקריות מועילים לצרכים חקלאיים. יצורים אלה הינם האויבים הטבעיים של מזיקים בחקלאות ומשמשים כמדבירים ביולוגיים. בתחום ההדברה הביולוגית משרתים מוצרי המפעל את החקלאות הקונבנציונלית והביו-אורגנית כאחד ומהווים נדבך חיוני בהדברה משולבת של מזיקים שתכליתה להפחית את השימוש בחומרי הדברה כימיים חריפים המסכנים את האדם וסביבתו. ההדברה המשולבת נמצאת בחוד החנית של החקלאות המודרנית ומציעה פתרון יעיל לבעייתיות ההדברה הכימית כמו שאריות של חומרי - הדברה בתוצרת החקלאית והתפתחות עמידות לחומרי הדברה בקרב מזיקים. מפעל ביו-בי גם מגדל ומיישם את הדבורה "בומבוס האדמה" לשם האבקת גידולים חקלאיים רבים ביניהם ירקות בחממות - במיוחד גידולי עגבניות, פלפלים, חצילים, תותי-שדה, קשואים ועוד. וגידולי מטעים בשטחים פתוחים כגון: אבוקדו, אוכמניות
 ועוד.
ביו תור - סיורים בחוויה אורגנית         
בקיבוץ מתקיימים סיורים חווייתיים שבהם אפשר להתחבר אל הטבע, ולראות כיצד ניתן לנצל את הטבע לטובת האדם לחיים טובים ובריאים יותר. בסיורי הביו תור יוצאים אל השדות והכרמים מתצפתים ומטיילים בין כרמי הענבים, מטעי התמרים והנוף הקסום, לומדים על החקלאות האורגנית, פוגשים בפתרונות אקולוגיים והדברה ביולוגית הרבים תוך הסברים מקצועיים, מעמיקים ומעניינים. בין היתר לומדים איך וממה מייצרים קומפוסט, איך מגדלים דגים בשיטה ידידותית לסביבה. צופים בעופות הדורסים, פוגשים את דבורת "בומבוס האדמה" המאביקה גידולים חקלאים רבים , ומיני חרקים וזבובי פירות מעוקרים שכל תכליתם הוא למנוע או להפחית את הריסוס בפירות ובירקות שאנו אוכלים. בסיום הסיור ניתן לעצור לאתנחתא בבית הקפה "קפה בשדה" הממוקם צמוד למרכז המבקרים בקיבוץ, לארוחה חלבית טריה ובריאה מתוצרת מקומית, ללגום קפה אורגני איכותי ולרכוש מהמוצרים האורגניים של הקיבוץ וממוצרים נוספים מהאזור במחירים עממים. ניתן גם לתאם ארוחת צהריים בשרית בחדר האוכל של הקיבוץ. הסיורים מתאימים לכול הקבוצות: משפחות, גימלאים, תלמידי ביה"ס, גורמים מקצועיים ותיירים ומתקיימים בשפות עברית, אנגלית וצרפתית. ניתן גם לארגן סיורים לארועי יום הולדת ובר/בת מצווה. לפרטים והזמנות
משלוחים עד הבית             
קיבוץ שדה אליהו מציע גם שירותי משלוח עד בית הלקוח בכל חלקי הארץ של מבחר מוצרי מזון אורגנים ארוזים (לא כולל ירקות ופירות), כגון: מיץ ענבים אורגני, מיץ רימונים אורגני, תמרים אורגנים ועוד.
סרטונים מומלצים :
עקרונות הבריאות הטבעית 
חוות הבריאות של הרמב"ם
הדברה ביולוגית

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳