חודש אדר - שמחה (-:

מאפייני החודש
חודש אדר הינו חודש של שמחה המגיע לשיאו בחג הפורים שנאמר "משנכנס אדר מרבין בשמחה" (תענית כ"ט ע"א)  וכפי שמצוין במגילת אסתר: "והחודש אשר נהפך להם מיגון לשמחה"  (מגילת אסתר ט).

חודש אדר הוא החודש השישי בחדשי השנה אם מונים את החודשים מחודש תשרי. בתורה, אדר הוא החודש השניים עשר, הסוגר את מעגל השנה בלוח העברי לפי מנין החודשים מחודש ניסן.
מקור שם החודש ומשמעויותיו: 
חודש אדר בשמו זה, מוזכר בספר עזרא " עד יום תלתא לירח אדר" (עזרא ו, ט"ו) ובמגילת אסתר שנאמר: " בחודש הראשון הוא-חודש ניסן בשנת שתיים עשרה למלך אחשוורוש, הפיל פור הוא הגורל לפני המן מיום  ליום מחודש לחודש שניים עשר הוא חודש אדר" (מגילת אסתר ג, ז).
מקור השם הוא בבלי ונתקבל על-ידי היהודים בגלות בבל. יש הטוענים כי מקור השם במילה האשורית, "אדרו", שפירושה  מעונן, קודר וגשום. זהו החודש האחרון בחודשי החורף, החודש שבא  אחריו הוא חודש ניסן המסמל את האביב.
אדר א' , אדר ב'
אחת לכמה שנים מוסיפים לחודש אדר ראשון חודש נוסף, אדר שני  ובו חוגגים את חג פורים.
הוספת החודש נובעת מהצורך להתאים את זמני החגים, כדי שיתקיימו במועדם ובעונתם, כך שחג הפסח יחול בט"ו בניסן בתקופת האביב כפי שהדבר מחויב מהתורה – שנה זו נקראת שנה מעוברת.


וידאו: Saar Laser Lighting and Fireworks  saarlaser@gmail.com
          
אירועי חודש אדר
ז' באדר הוא  לפי המסורת יום הולדתו ויום פטירתו של משה רבנו. כמו כן הוא יום זיכרון לחללי מלחמות ישראל שיום קבורתם לא נודע.

י"ג באדר- יום תענית אסתר. נהוג לצום מהבוקר עד צאת הכוכבים לזכר הצום בן שלושת הימים  שצמה אסתר המלכה יחד עם נערותיה לפני שהלכה למלך אחשוורוש,  כדי להציל את עם ישראל מגזרת השמד של המן.
י"ד באדר -חג הפורים.  חג שנקבע לזכר נס שבו ניצלו בני ישראל בכל מדינות פרס ומדי. בנוסף על ההודייה לה' מודגש הצד החברתי: הידוק הקשר והידידות בתוך הקהילה על-ידי משלוח מנות איש לרעהו, מתנות לעניים ועריכת מסיבות עליזות מרובות משתתפים.

ט"ו באדר- שושן פורים  מוכר גם בכינוי "פורים דכרכים" או "פורים דמוקפין" היום שבו חוגגים את החג בירושלים ובערים שהיו מוקפות חומה  בתקופת יהושע בן נון  .

מזל החודש: דגים
סימן מזלו של אדר הוא דגים. הדגים פוריים במיוחד, ומאותה סיבה הם נחשבים כסמל לפריון, ולברכה בכלל לפי שבחודש זה הדגים שבנהרות ובאגמים פרים ורבים. יש הסוברים כי זהו, רמז לשנה מעוברת שיש בה אדר א' ואדר ב' ולשניהם מזל אחד דגים.

החודש בטבע:
בתקופה זו של השנה גם הטבע "מתחפש" ומתגנדר. השדות מכוסים בפרחי בר בצבעים מכל גווני הקשת, עצים רבים מלבלבים ופורחים. אצל בעלי חיים רבים מאופיינת תקופה זו ברבייה.

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳