יום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל

ד' באייר - יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל
הרב ישראל מאיר לאו
במוצאי שבת, ט"ז בכסלו תש"ח (29 בנובמבר 1947) החליט ארגון האומות המאוחדות על תום המנדט הבריטי בארץ ישראל. במצואי שבת זו גם הוחלט על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. מיד התחוללו מאורעות דמים ברחבי הארץ על ידי כוחות ערביים, שתקפו את היישוב העברי בחמת זעם. היו אלו רבים, המחומשים היטב - מול מעטים, שנשקם דל. מלחמה עקובה מדם זו, שהמשכה בתקיפת שבע מדינות ערב את מדינת ישראל מיד למחרת הכרזת המדינה ב-ה באייר תש"ח, נכנסה להיסטוריה של עם ישראל כ"מלחמת הקוממיות", או "מלחמת השחרור" של מדינת ישראל, והיא ארכה - עם הפוגות קצרות - כשנתיים.
בדמם ובחייהם של אלפי לוחמים עבריים נכונה המדינה הצעירה על כנה.
בד' באייר תש"ח, יום לפני הכרזת המדינה, נפל גוש עציון בידי האויב לאחר מלחמת גבורה עיקשת, ורבים היו החללים. השרידים, שנותרו בחיים והלכו בשבי, לא זכו לדעת שלמרת היום, ב-ה באייר, הוכרז על הקמת מדינת ישראל.
יום זה, ד' באייר, נקבע כיום הזיכרון הכללי לחללי ישראל במחתרות השונות, במלחמת השחרור, במבצע קדש, במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה, במלחמת יום הכיפורים ובכל המערכות והפעולות, ביבשה, בים ובאוויר.
תפילות זיכרון מיוחדות נתכנו ליום זה, ואלפי המשפחות השכולות עולות להשתטח על קברי יקיריהן.
בית ישראל מכבד ומתייחד עם זכר הנופלים בהדלקת נרות נשמה, בדומייה כללית ובאזכרות המוניות. 
אל מלא רחמים - יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל
יום הזיכרון הוצמד ליום שבו הוקמה מדינת ישראל - יום העצמאות. גם כאן מוסבר המעבר החריף והחד בין יום הזיכרון ותוגתו ליום העצמאות ושמחתו בכך, שעם ישראל מאופיין בפסוק  " בְּדָמַיִךְ חֲיִי ": חיינו שזורים פרקי סבל וצער, שרבו בהם הקרבנות - אולם אלה, בדמיהם, העניקו לנו את החיים.
קליפ מיוחד ליום הזיכרון עם השיר  "אנא בכח" בביצוע ולחן של עובדיה חממה

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳