מנפלאות הבריאה | צפרדע העץ הקפואה

צפרדע העץ הקפואה
צפרדע העץ הקדנית נבחרה לדו- חי הלאומי של מדינת ניו- יורק. תואר מכובד ללא ספק. גלי הקור חסרי התקדים שמכים באזור גורמים נזקים רבים, אך הצפרדע הלאומית שורדת אותם וככל הנראה ללא קושי, שכן יש לה יכולת יוצאת דופן לשרוד קיפאון של ממש.
התמודדות עם טמפרטורת נמוכות על ידי עמידות בקיפאון היא אסטרטגיה מורכבת. בעל חיים שמסוגל לקפוא ולהפשיר חייב להיות מסוגל להגן על גופו מנזקים חמורים. צפרדע העץ שורדת חורפים ארוכים וקשים בקנדה ובצפון ארצות הברית ויכולה לקפוא לחלוטין, להפשיר ולחזור לפעילות מספר רב של פעמים מבלי להינזק. בעת הקיפאון גוונה משתנה מחום לכחלחל, פעילות ליבה פוסקת, ועד 65% מכמות המים בגופה הופכים לקרח. כל פעילות פיזית, לרבות הנשימה נפסקת. המטבוליזם וכל מדדי החיים צונחים לאפס וכך מעביר "קרחון- הצפרדע" את החורף במצב שדומה בכל למוות, אך הוא בעצם מצב של "חיות מושהית" עד שהאוויר שב ומתחמם.

כיצד היא עושה זאת ?
שני מנגנונים מסייעים לצפרדע: הראשון הוא שליטה ובקרה על תהליך הקיפאון. הצפרדע מסוגלת ליצור חלבונים שמעודדים את הקפיאה, ולמעשה יוזמת את תחילת הקפיאה ממקור מבוקר בגופה, כך שהיא יכולה לשלוט בתהליך ולהאט אותו, ובכך לאפשר לגוף להסתגל למצב באופן הדרגתי, יותר מאשר בקפיאה ספונטנית, שיכולה להיות הרסנית בהיותה מהירה מידי. המנגנון השני כולל ייצור חומר מונע קיפאון: הצפרדע אוגרת סוכרים בריכוז גבוה בתוך התאים, כך שהמים יוצאים מהתאים ומשאירים בהם תמיסה סוכרית מרוכזת, שמונעת קיפאון ונזק לפנים- התא שהתרוקן ממים.
"לקפוא לא למוות"
המנגנונים המדויקים מאפשרים לצפרדע "לקפוא לא למוות" ולהתאושש ועדיין נחקרים, ושאלות רבות עדיין פתוחות: כיצד שורד בעל החיים בזמן ממושך ללא חמצן? מהם הטריגרים שמתחילים את תהליך הקיפאון- וחשוב יותר- את תהליך ההפשרה וה"חזרה לחיים" ? הדרך להבנה מלאה של חיות אלה עוד ארוכה, אך השימושים הפוטנציאליים שיכולים להתפתח כתוצאה מהן מסעירים את הדמיון.

חיים ניצחיים
שאלות רבות ומורכבות מאלה מקרבות אל הדעת את התהליך האלוקי שיוביל לתחיית המתים - אחד מעיקרי האמונה היהודית. תהליך שיוכיח כי המוות לא היה סופי, בעצם אלא סוג של שהייה שתסתיים יום אחד בהמשך החיים, והפעם- לנצח. המהלך יהיה אלוקי, אך הוא לא ייעצר ברובד רוחני. וכמו שחוזר ומדגיש הרבי מליובאוויטש, כי תהליך תחיית המתים יוביל לחיים ביולוגיים לחלוטין של בריאות אופטימלית וחסינות מוחלטת בפני כל הנזקים.

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳