זכרנו לחיים - רבי שלמה קרליבך

ראש השנה- למען מי אתה מבקש ? 
"סיפור לראש השנה". בראש השנה אנו מבקשים מה' שיזכור אותנו לחיים וייתן לנו שנה טובה ומבורכת. האם זה מגיע לנו? סיפור הממחיש את הבקשות המיוחדות: "אבינו שבשמיים מלא משאלות ליבנו לטובה לעבודתך"... "כתבנו בספר חיים למענך אלוקים חיים"... והידיעה הברורה שאם זה העיקר - מקבלים הכל !
למען מי אתה מבקש?
אנו מבקשים מהקב"ה זכרנו לחיים... למענך אלוקים חיים.
 Zochreinu Lechaim - Rabbi Shlomo Carlebach זכרנו לחיים - רבי שלמה קרליבך

סיפור שימחיש את הזכות לזכות לחיים
רב נודע חיפש חתן ראוי לבנו. ניגש לישיבה וביקש מראש הישיבה למצוא לו חתן. הרב נבוך, שכן את מי ייתן לרב מכובד ועשיר כמותו ? והלא כל בחור שיעמיד לפניו ימצא הוא טוב הימנו... לכן ביקש שיבחר הוא בעצמו חתן לבתו. 
נכנס הרב להיכל הישיבה, עצר את הלומדים ושאל שאלה קשה מאוד. הרב אף הוסיף תמריץ: "התלמיד שימצא את התשובה עד מחר בבוקר כשאני נוסע - יהיה חתן לבתי !"
כולם ניסו את כוחם - שכן מי לא רוצה להשתדך עם בת הרב... אך אף אחד לא הצליח לפענח את הקושיא העצומה. בצר לו נאלץ הרב לשוב על עקבותיו כלעומת שבא. 
כשעלה לעגלה הגיע בחור מתנשף ומזיע לאחר ריצה, וביקש: "אנא הרב, לפחות אמור לי את התשובה! - אל תלך לפני שתגלה לי את התשובה...".
הרב התרגש, לקח אותו הרב לישיבה ואמר: "הנה החתן החדש שלי!" נדהמו חבריו ושאלו: "האם הוא מצא את התירוץ ?! והרב השיב: "לא !". 
"אם כן, במה הוא טוב מאיתנו?" שאלו הבחורים הטובים ביותר. 
אמר להם הרב: "הוא ביקש לדעת את התשובה !". "גם אנחנו ? - כולנו רצינו לדעת", אמרו הם.
"אמת" אמר הרב: "אבל יש הבדל תהומי - אתם רציתם לדעת כדי לזכות בבתי, הוא רצה לדעת כי יש בו אהבת תורה. כזה חתן אני מחפש !"...
כן גם אצלנו: 
בראש השנה אנו מבקשים מה' שיזכור אותנו לחיים וייתן לנו שנה טובה ומבורכת. האם זה מגיע לנו? 


כשם בכל זאת אותו בחור נבחר לחתן למרות שלא ידע את התירוץ, כיון שאהבת התורה הייתה משוש חייו - זכה הוא בבת הרב, אף אנחנו מבקשים מה' - אבינו שבשמיים מלא משאלות ליבנו לטובה לעבודתך... כתבנו בספר חיים למענך אלוקים חיים... ואם זה העיקר - מקבלים הכל.
מתוך "דבר תורה"

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳