מנפלאות הבריאה | החיפושית המפציצה Bombardier Beetle

החיפושית המפציצה
על פני כדור הארץ נפוצות כ- 300,000 מיני החיפושיות, אולם נפנה את מבטנו אל חיפושית מיוחדת במינה:  'החיפושית המפציצה'.
לחיפושית זו, שגודלה 10-7 מ"מ, יש מתקן פיצוץ ייחודי. כאשר אוייב מתקיף אותה, היא מפעילה פיצוץ מבוקר מתוך גופה. בחלקה האחורי מצוי זוג צינורות, ושני סילונים של נוזל רותח ומבאיש פורצים מהם, פוגעים באוייב ומשתקים אותו לזמן מה. בעת הפעלתו של מנגנון הגנה זה נשמע קול נפץ אופייני, ולכן נקראת החיפושית בשם זה.

מדען גרמני חקר את מנגנון הפיצוץ, וגילה כי בלוטות בגופה של החיפושית מייצרות שני חומרים שונים העוברים אל שתי שלפוחיות ומתערבים שם. אחד החומרים מכיל 10% הידרוכינון, והאחר מכיל 23% מי חמצן. כאשר מערבים במעבדה שני חומרים אלו, מיד מתרחשת התפוצצות. החיפושית מצליחה לבלום את מנגנון הפיצוץ לבל יתרחש בטרם עת. התברר, כי בשלפוחיות מצוי חומר נוסף מיוחד, המעכב ומונע את הפיצוץ. אולם כאשר מגיע האויב ומתקיף, תערובת הפיצוץ מוזרמת מן השלפוחיות אל תאי הפיצוץ, מופרש שם אנזים מיוחד המבטל את פעולתו של החומר המונע, ואז הפיצוץ מתרחש. סילוני הנוזל הלוהט והמבאיש נורים בעוצמה רבה לעבר האויב.
מכאן, שהחיפושית מייצרת בגופה ארבעה חומרים כימיים שונים. כל אחד בהרכב מסויים וייחודי, המתאים בדיוק נמרץ לפעולה המתואמת ביניהם.
"מה רבו מעשיך ה' כולם בחכמה עשית"
באיזו אוניברסיטה היא למדה כימיה ? איך היא בנתה בגופה את מקומות האיחסון המתאימים לחומרים הכימיים ואת תאי הפיצוץ העומדים בדיוק בלחץ הדרוש ? וכיצד יודעת החיפושית לבצע את הפיצוץ בצורה מדוייקת ומבוקרת ? הוא אינו חזק מדי – כי אז היתה החיפושית עצמה מתפוצצת, ואינו חלש מדי – כי אז לא היה הסילון פורץ בעוצמה מספקת. כיצד היא תכננה את התזמון המדוייק לפעילות המערכת המורכבת, הפועלת ביעילות מדהימה, בדיוק בחלקיק השנייה הדרוש להדיפת האויב המזנק אליה ?
טביעת אצבעותיה של התבונה העליונה ניכרים בבהירות.
המאמר באדיבות "להבין"

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳