פרשת יתרו - הרב אליעזר שמחה וייס

לעילוי נשמת עטיה שרה בת יצחק הלוי
"וישמע יתרו"
פרשת השבוע פותחת בפסוק" וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן מֹשֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹקִים לְמֹשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ כִּי הוֹצִיא ה' אֶת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם" (שמות יח, א)

יתרו שידע שלהוציא עם שלם ממצרים מצריך קושי עצום ובמיוחד גם שסגרו את גבול מצרים בכשפים, לכן הדבר עשה עליו רושם עד כדי שאמר "ברוך ה' אשר הציל אתכם"
כלומר: יתרו מברך את ה' וגם מדגיש שיציאת מצרים הייתה הצלת נפשות, כיון שידע שמטרת המצרים היא לכלות את ישראל.
---------------------------------------------------------------------------------------
שיעור לפרשת יתרו מפי הרב אליעזר שמחה וייס רב הישוב כפר הרא"ה
                         
קריעת ים סוף ומלחמת עמלק
רש"י שואל: מה שמועה שמע ? קריעת ים סוף ומלחמת עמלק, ונשאלת השאלה מה מיוחד בשני האירועים הללו? ומצאנו שיש מוסר גדול ומשמעות הדברים האלה שבקריעת ים סוף שינה הבורא את סדרי בראשית כדי לשלם למצרים מידה כנגד מידה ולכל אחד ואחד מהם לפי מעשיו שנאמר "יאכלמו כקש ירדו במצולות כמו אבן צללו כעופרת במים אדירים" ודבר שני שבמלחמת עמלק, כיוון שעם ישראל שלא נלחמו במצרים היינו אומרים שמא אינם יודעים להילחם, אבל כאשר ראינו שנלחמו בעמלק ברור מכאן שהם יודעים להגן על עצמם ומדוע לא נלחמו נגד המצרים? אמרו חז"ל כיון שהכירו להם טובה שהיו בעלי אכסניא שלהם (התגוררו אצלם) ולכן יתרו שראה את ההנהגה האלוהית המדויקת ואת עם ישראל שהם בעלי מידות טובות, מצא לבו לקבל עליו עול מלכות שמים ולהידבק אליהם.


אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳