לקראת שבת | פרשת תרומה

פרשת תרומה - תורמים מכל הלב
לעילוי נשמת עטייה שרה בת יצחק הלוי

וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר.
דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי.
(שמות, כ"ה, א - ב).

פרשת תרומה עוסקת בתרומת בני ישראל להקמת המשכן ופותחת באיסוף חומרים שונים למען בניית המשכן, בני ישראל מתבקשים לתת לפי נדיבותם ולא כ"מיסים" כפויים, זוהי למעשה הגדרת התרומה.

רוב חיינו אני חיים על פי העיקרון של "מה ששווה לי", מעשה של תרומה ומוביל את חיינו על פי הערך: "מה ראוי לעשות", לחיות לא רק עבור עצמי אלא גם כדי לעזור לאחרים.
המושג תרומה הוא מושג נפוץ בחיי היום יום. אנשים רבים תורמים, בארץ ובחו"ל, יהודים ולא יהודים. אנשים בעלי אמצעים תורמים תרומות גדולות, אך גם אנשים רבים שהכנסתם ממוצעת תורמים לא פעם באופן קבוע. מה מניע אנשים לתת לאחר לעיתים הרבה כסף ולעיתים כסף שהם הרוויחו בעמל רב ? השיקולים כמובן הם אישיים ומשתנים מאדם לאדם, לעיתים היעד לתרומה הוא שמושך את התורמים, אם מדובר בנושא הבוער בדמם כמו: תרומה לחולי סרטן, תרומה לארגון המסייע לחיילים בודדים וכדומה, לעיתים רחמים ולעיתים עצם הרצון לתת לאחר.
לפי המסורת היהודית אדם צריך לתת לפחות 10% מהונו לצדקה. אנשים רבים מפזרים את הסכום הזה ליעדי תרומות שונים.
לוקחים אחריות בפרשה
במדינת ישראל ישנם לא מעט אירגוני חסד המתבססים על תרומות, ישנם אנשים רבים הנתמכים בארגונים אלו, וידוע כי תרומתם עצומה. אולם יש הטוענים כי ארגונים אלו מעודדים אנשים להסתמך על הצדקה ולא לטרוח ולעבוד אפילו בסכומים קטנים כי "זה לא שווה להם" , כיוון שהם מקבלים סכומים דומים בלי להתאמץ כלל.... ישנם אנשים הטוענים שדווקא בגלל ארגונים כאלה המדינה לא מקיימת את חובותיה לתמוך באנשים אלו... מצד שני האם נשב ונראה אדם או ילד מורעבים ונחכה לראות האם המדינה תעזור להם ? 
כאשר מפתחים דיון בנושא חשוב להדגיש כי לא מדובר על תרומה פיסית (כספית) בלבד, כיום מדגישים את התרומה לקהילה – בצורת התנדבות במוסדות שונים, אפילו תמיכה וחתימה על עצומות למען גופים מסוימים, היא סוג של תרומה.
-----------------------------------------------------------------------------------------
פרשת תרומה ~ תשלב את התורה עם הרב אהרון ליבוביץ

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳