מנפלאות הבריאה | שיווי המשקל המופלא של העזים

העז - הרב יואל שוורץ
העז היא בהמה טהורה וחשובה לצורך בשר וחלב ועורות, ולכן הצאן קרויות עשתרות על שם שמעשירות את בעליהן (חולין פ"ד, ב) הזכר הגדול קרוי תיש. או שעיר עיזים. הנקבה קרויה עז. הצעיר קרוי גדי.
העז היא מלשון עז, מטפסת על גדרות ועל עצים ואוכלת את עלים והקליפה של העץ, והיא גורמת נזק קשה לחקלאות, והיא כונתה עקב כך בפי רבותינו (ב"ק פ', א'): "ליסטין מזויין". ורבותינו אסרו לגדל בהמה דקה בארץ ישראל מלבד מדבריות.
העז מטפסת גם בהרים, ועיזי בר חיים בהרים הגבוהים מאוד.
העז הולכת מראש העדר לפני הכבשים. רבותינו (שבת עז, ב) נתנו משל לכך הלילה (והעז הארץ ישראל היא שחורה) בא לפני היום (הכבשים הם לבנים).
אין לעז צמר ומשערה עושים מברשות. ובעבר היו עושים משער העיזים שקים. לעז אין אליה עמו שיש לכבש משום כך בדיני הקרבתה על גבי המזבח יש הבדל בדין האליה.
העז קרובה למשפחת הצבאים, משום כך ניתן להכליאה עם יעל, אך הדבר אסור משום כלאים, וכן טעם בשרה דומה לשל צבי, משום כך אמרה רבקה לבנה יעקב שיביא גדיי עיזים ותעשה מהם מטעמים ליצחק אביו.
לעיזים יש שיווי משקל מופלא קבלו סרטון משעשע על ארבע עיזים המגלות משחק מאתגר במיוחד שהציבו עבורן בפארק, משטח מתכתי גמיש שחובר אל הקרקע ומאפשר להן ליהנות בכיף מטיפוס.


אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳