התחדשות

התחדשות
"בחורף כל העשבים וכל הצמחים כולם מתים, כי בטל כוחם, והם אז בבחינת מיתה, וכשבא הקיץ כלם נתעוררים וחיים. ואז, טוב ויפה כשיוצאים לשוח בשדה, 'שיחה – זו תפילה' ותחינה וכיסופין להשם יתברך. ואז, כל שיח השדה המתחילים לחיות אז ולצמוח, כולם נכספים ונכללים בתוך תפילתו ושיחתו" (שיחות הר"ן  אות צ"ח).
חודש ניסן נקרא בתורה 'חודש האביב'. פירוש המילה 'אביב' הוא ביכורים וראשית. בחודש הזה נולד ונתהווה עם ישראל בצאתו ממצרים, כשם שהבריאה כולה מתחדשות ומתעוררת לחיים עם בוא עונת האביב, המבשר את הקיץ.
רבי נחמן נולד בראש חודש ניסן (בשנת תקל"ב, 1772). יום זה מצוין במשנה כ'ראש השנה למלכים'. בספרו (ליקוטי מוהר"ן ע', ליקוטי מוהר"ן תניינא ה') הוא מציין שביום זה נולדות ומתחדשות נקודות המלכות והרצון של כל הברואים. זוהי אולי תמצית תורתו והדרכתו של רבי נחמן.
נקודת המלכות היא נקודת ההנהגה העצמית שבה האדם מולך – על עצמו. יש לו עצה וחזון ברור של יעדים ומטרות, והוא הולך בצורה יציבה ובטוחה בדרכו. נקודת הרצון היא המוטיבציה וההנעה הפנימית שמחיה את ההליכה ביוון שבו נמלך האדם ללכת. מצב האיזון של שתי נקודות אלו בנפש האדם ראוי לבדיקה וחשבון נפש תמידיים. 'מה אני רוצה להיות?', לעומת: 'מה אני צריך להיות?'. האם נקודת הרצון השולטת בי משרתת ומניעה אותי בכיוון שנקודת המלכות וההנהגה הנכונה מצביעה עליו?
הלימוד מכוון ומגדיר את נקודת המלכות וההנהגה. התפילה מתוך חיות והתרגשות הנפש מכוונת ומסייעת בשימור נקודת הרצון הראויה. רבי נחמן הדריך כל ימיו כיצד להגיע לסדר יום מעשי אשר משובך בלימוד ובתפילה באופן עקבי ומסודר.
           
הדבר המשותף ללימוד ותפילה הוא הדיבור. סודה של גלות מצרים והגאולה ממנה בחודש ניסן, בחג הפסח, נתגלה ע"י אבי המקובלים, רבי יצחק לוריא, האר"י הקדוש. הוא מסביר שגלות מצרים היתה 'גלות הדיבור', כשם שהדיבור נחנק במיצר הגרון. בשם 'פרעה' מלך מצרים מרומז הצירוף 'פה רע'. בני ישראל נאנחו. זעקו, אבל לא יכלו להתפלל על הגאולה בדיבור. אפילו משה אבינו, הגואל מן הגלות הזו, היה 'כבד פה וכבד לשון'. ולכן בשמו של חג הגאולה, 'פסח' מרומז הצירוף 'פה סח'. שיאה של הגאולה ממצרים היתה שירת הים על שפת ים סוף, וחז"ל מציינים ש'אפילו תינוקות במעי אימם אמרו שירה'. הדיבור נפתח, ומסיים את מחנק הגלות.
חודש ניסן הוא הזמן המתאים להוציא את הדיבור מן הגלות. להתחדש בגילוי נקודת השיחה והדיבור, אשר תחיה ותוליד מחדש את האיזון בין נקודת המלכות לנקודת הרצון.

                                                                                                                                                               

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳