טהרת המשפחה

טהרת המשפחה
רבי מאיר אומר:"מפני מה אמרה תורה נידה לשבעה? מפני שרגיל בה וקץ בה : אמרה התורה: תהא טמאה שבעה ימים, כדי שתהא חביבה על בעלה בשעת כניסתה לחופתה". דברים רבים עוברים עלינו הנשים בחיי הזוגיות שלנו, פעמים רבות אנחנו מחפשות תשובות למריבות, לוויכוחים ולפרידות הלא מוסברות בין האשה לבין הבעל. התשובה העיקרית למשברי הזוגיות, לפרידות, לוויכוחים ולפרנסת המשפחה וכל מה שמתחולל בתוכה היא שמירת הטהרה . חוקי היהדות מקדשים את חיי המשפחה ומרוממים את הקשר שבין איש לאישתו, היהדות דורשת להעלות ולקדש את חיי האישיות בין בני הזוג ומעניקה תוכן אחר לחיי המשפחה.

מהי טהרת המשפחה ?
מונח יהודי המתייחס למכלול דינים והלכות הרחקה של אישה מבעלה בזמן נידה. "והאישה כי תהיה זבה דם יהיה זבה בבשרה שבעת ימים תהיה בנידתה וכל הנוגע בה יטמא עד הערב וכל אשר תשכב עליו בנדתה יטמא וכל אשר תשב עליו יטמא.וכל בנוגע במשכבה יכבס בגדיו ורחץ במים וטמא עד הערב. וכל הנוגע בכל כלי אשר תשב עליו יכבס בגדיו ורחץ במים וטמא עד הערב ואם על המשכב הוא או על הכלי אשר הוא יושבת עילו בנגעו בו יטמא עד הערב ואם שכב ישכב איש אתה ותהי נידתה עליו וטמא שבעת ימים וכל המשכב אשר ישכב אשר ישכב עליו יטמא." כל זמן שבו האישה נמצאת בזמן ווסת קיים ציווי מן התורה להתרחק מבעלה, בתורה מופיע ציווי מפורש להתרחקות האישה מבעלה בימי נידתה בימי הווסת שלה כחלק מרצף איסורי העריות. פרט לכך קיימים חוקים רבים לריחוק זה שבהם צריכים הבעל והאישה לעמוד במשך כל תקופת נידתה ועד שתיטהר האישה ובהם לא יגעו אחד בשני,לא ישבו יחד על ספה קפיצית או על כל מושב אשר יוכלו להרגיש את תנודות בן הזוג, על הבעל להמנע בצורה מוחלטת על ישיבה או שכיבה במיטתה של האישה או על שימוש בכלי מיטתה, בזמן בארוחות יציבו בינהם בני הזוג סימן מוסכם לימי הנידה אפילו בעת מזיגת משקה או מזון יעשה זאת בן הזוג בשינוי .
סודה של המשפחה היהודית
סודה של המשפחה היהודית טמון במערכת המצוות הכלולה במושג "טהרת המשפחה" מערכת זו שומרת על חיי נישואים רעננים ומגינה על בני הזוג ומעניקה בכך אושר ויציבות. בשעת מחלה שלא עלינו או במצבים קשים בהם צריכים בני הזוג עזרה האחד מהשני ישאלו רב כיצד לנהוג . לאחר שהדימום של האישה פוסק לחלוטין ולא לפני שחלפו חמישה ימים מתחילתו עורכת האישה בדיקה יסודית בגופה לפני שקיעת החמה כדי לוודא שהדימום אכן פסק במידה ומוצאת האישה ,שאכן היא נקייה היא מתחילה בספירת הימים הנקיים המונים שבעה ימים, שבסופם תבוא האישה לטבילה במקווה הטהרה ותהיה מותרת על בעלה. חשוב לזכור! כל עוד לא טבלה האישה במקווה גם אם ביצעה את כל המוטל עליה וסיימה את נידתה וספרה את שבעת הימים הנקיים עומד בעינו האיסור על קירבה גופנית עם הבעל! רגע הטבילה במקווה הוא הרגע המקודש ביותר ועבור האישה וטבילתה היא מצווה ושעת רצון גדולה בה יכולה לבקש האישה כל בקשה ופתוחים בפנייה שערי שמיים . הטבילה צריכה להתבצע אך ורק במימי מקווה טהרה. מקווה מהשורש ק.ו.ה היא איסוף "ויקוו המים"- ויאספו המים. המילה מקווה מתייחסת למקום איסוף מים טבעיים שלא נגע בהם יד אדם מי גשמים מי מעיינות מי נחלים. לאחר שהאישה הכינה עצמה מראש לטבילה ככלה ההולכת לקראת חופתה פשוטו כמשמעו ההכנות לטבילה כוללות בתוכן גזיזת ציפורניים, הסרת לק או בימינו בניית ציפורניים או כל דבר היכול להוות כחוצץ בין גופה של האישה לבין מימיו הטהורים של המקווה. את ההרגשה של טבילה במקווה לא ניתן לתאר בשום צורה בעולם, רק אישה אשר ביצעה טבילה במימי המקווה יכולה להבין את המשמעות הרוחנית העמוקה שיש בכך הנשמה פשוט מתחדשת ומקבלת כוחות רוחניים שלא ניתן לתאר, האישה מרגישה כברגע לידתה פשוט מתחדשים בה כל הכוחות הרוחניים, הנפשיים והפיזיים. אני רוצה לקחת אתכם למקום אחר ולשתף אותכם בנות יקרות ולא משנה לאיזה זרם אתם משתייכות דתיות, חילוניות או מסורתיות, בחוייה שאני עברתי בפעם הראשונה שהגעתי למקווה הכל התגמד מול כל החוויות ,שחלקתי עם חברות שהיו במעמד הזה לפני ,כבר מכניסתי למקווה הרגשתי שאני נכנסת למקדש פשוט ככה כל הלחץ והדאגות שהיו בי נעלמו כלא היו, נחת עלי רוגע לא מוסבר וקדושה שלא ניתן לתאר במילים. הסתכלתי במים והרגשתי התחדשות רק במבט במים הצלולים, קצת חששתי מהרגע הזה ופתאום הרגשתי שזה חלק בלתי נפרד ממני מן משיכה לא מוסברת למים, לאחר הטבילה הרגשתי התחדשות וכוח רב - הרגשתי קדושה. כיום בכל מקווה נוכחת בלנית שתפקידה ללוות את האישה מכניסתה למקווה עד להכרזה על כשירותה והיותה מותרת על בעלה. יש לציין שכולן עושות עבודת קודש באהבה ובחסד .

מניעת מחלות
בנות יקרות חוץ מהפן הדתי בעניין טהרת המשפחה ושמירה דיני הטהרה, קיים אף פן רפואי ד"ר ב. בנט הצהירה: "הזהירות בדיני טהרת המשפחה והבדיקות משמשות פעולות הייגיניות גדולות, בגילוי מוקדם של סימני מחלות נשים, הקשורות בזיבת דם, ובכך מאפשרות טיפול בראשית התפרצותן, כגון: מיומה ,סרטן צוואר הרחם, תפיחות שונות, מיטריטיס ועוד"

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳