לקראת שבת - פרשת בחוקותי

פרשת בחוקותי - והשבתי חיה רעה מן הארץ
בפרשת השבוע מובטח לעם ישראל הבטחות רבות (ויקרא כו ג-ו) " ג אִם-בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת-מִצְו‍ֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם. ד וְנָתַתִּי גִשְׁמֵיכֶם בְּעִתָּם וְנָתְנָה הָאָרֶץ יְבוּלָהּ וְעֵץ הַשָּׂדֶה יִתֵּן פִּרְיוֹ. ה וְהִשִּׂיג לָכֶם דַּיִשׁ אֶת-בָּצִיר וּבָצִיר יַשִּׂיג אֶת-זָרַע וַאֲכַלְתֶּם לַחְמְכֶם לָשֹׂבַע וִישַׁבְתֶּם לָבֶטַח בְּאַרְצְכֶם. ו וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ וּשְׁכַבְתֶּם וְאֵין מַחֲרִיד וְהִשְׁבַּתִּי חַיָּה רָעָה מִן-הָאָרֶץ וְחֶרֶב לֹא-תַעֲבֹר בְּאַרְצְכֶם. ההבטחה "והשבתי חיה רעה מן הארץ" אינה ברורה . האם הכוונה שחיות רעות ייעלמו מן העולם או שהם ישנו את טבעם. ואכן ישנם שתי דעות  "ר' יהודה אומר הנני מעבירם מן הארץ, ר' שמעון אומר משביתן שלא יזיקו". רבי יהודה סובר כמו הדעה הראשונה שהחיות הרעות ייכחדו מן העולם ורבי שמעון (בר יוחאי) סובר כמו הדעה השנייה שהחיות הרעות ישנו את טבען ויהפכו לחיות מחמד.

מחלוקת זו קיימת גם בין הרמב"ן לרמב"ם. הרמב"ן סובר כדעה השנייה שהחיות יישארו בעולם אך יהיו ממש כחיות מחמד ומביא לראיה את דברי הנביא ישעיה (פרק יא):" ו וְגָר זְאֵב עִם-כֶּבֶשׂ וְנָמֵר עִם-גְּדִי יִרְבָּץ וְעֵגֶל וּכְפִיר וּמְרִיא יַחְדָּו וְנַעַר קָטֹן נֹהֵג בָּם. ז וּפָרָה וָדֹב תִּרְעֶינָה יַחְדָּו יִרְבְּצוּ יַלְדֵיהֶן וְאַרְיֵה כַּבָּקָר יֹאכַל-תֶּבֶן. ח וְשִׁעֲשַׁע יוֹנֵק עַל-חֻר פָּתֶן וְעַל מְאוּרַת צִפְעוֹנִי גָּמוּל יָדוֹ הָדָה. ט לֹא-יָרֵעוּ וְלֹא-יַשְׁחִיתוּ בְּכָל-הַר קָדְשִׁי כִּי-מָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה אֶת-יְ-ק-וָ-ק כַּמַּיִם לַיָּם מְכַסִּים. {ס} י וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא שֹׁרֶשׁ יִשַׁי אֲשֶׁר עֹמֵד לְנֵס עַמִּים אֵלָיו גּוֹיִם יִדְרֹשׁוּ והייתה מְנֻחָתוֹ כָּבוֹד. " דהיינו הטבע של החיות ישתנה וכל החיות הרעות ישנו את טבען.

דבר תורה קצר לפרשת בחוקותי מאת הרב שלמה שוב - מנהל החטיבה בישיבת בני עקיבא נר תמיד
הרמב"ם בספרו היד החזקה הלכות מלכים פרק יב אומר" אל יעלה על הלב שבימות המשיח יבטל דבר ממנהגו של עולם או יהיה שם חידוש במעשה, בראשית, אלא עולם כמנהגו נוהג. וזה שנאמר בישעיה וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ –משל וחידה. ענין הדבר שיהיו ישראל יושבין לבטח עם רשעי עכו"ם המשולים כזאב ונמר ..... ויחזרו כולם לדת האמת ולא יגזלו ולא ישחיתו אלא יאכלו דבר המותר בנחת עם ישראל שנאמר ואריה כבקר יאכל תבן. וכן כל כיוצא באלו הדברים בעניין המשיח הם משלים ובימות המלך המשיח יודע לכל לאי זה דבר היה משל ומה ענין רמזו בהן. (ב) אמרו חכמים אין בין העולם הזה לימות המשיח אלא שיעבוד מלכויות בלבד." הרמב"ם כותב זאת בספרו היד החזקה שזה ספר הלכתי ולא ספר רעיוני. הראב"ד מקשה על הרמב"ם ושואל הרי כתוב במפורש "והשבתי חיה רעה מן הארץ". הרמב"ם מתרץ שהכוונה במילה "חיה רעה" זה לא כפשוטו אלא "אומה רעה שמתנהגת כחיה ותוקפת ללא סיבה את עם ישראל. ומביא הוכחה לדבריו מסיפור מכירת יוסף. כאשר באים הבנים ומראים ליוסף את כתונת הפסים טבולה בדם אומר יעקב " כְּתֹנֶת בְּנִי חַיָּה רָעָה אֲכָלָתְהוּ טָרֹף טֹרַף יוֹסֵף" יעקב אומר חיה רעה אכלתהו, אומרים הפרשנים ניבא ולא ידע מה ניבא, יעקב חשב שחיה רעה כפשוטו טרפה את יוסף. אבל החיה הרעה הייתה אשת פוטיפר שפיתתה אותו ובגללה הוא נזרק לבור ל 10 שנים. דהיינו רואים אנו שבסוף מתברר מה כוונת הפסוק "חיה רעה". וכך סובר הרמב"ם.
אנו מצפים לישועה הן על פי דרכו של הרמב"ן שישביתו חיה רעה מן הארץ וכמובן גם בני אדם יחיו בשלום אחד עם השני. או על הפירוש שך הרמב"ם שיכירו אומות העולם בערכו הסגולי על עם ישראל ויחיו עמנו כולם בכבוד ובשלום.
שבת שלום
עזרא יעקב

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳