דאגות

לעילוי נשמת איריס בת אלגריה ושמעון

" דְּאָגָה בְלֶב אִישׁ יַשְׁחֶנָּה וְדָבָר טוֹב יְשַׂמְּחֶנָּה " (משלי יב, כה)
מידי יום אנו נתקלים במצבים בהם משתלטת עלינו תחושת הדאגה, אם זה בעניין החומרי ואם זה בעניין הרוחני.
כמה פעמים מצאנו את עצמנו עומדים בפני מכשול בחיינו הפרטים ולא יודעים מאין יבוא הפתרון לבעיה, שעומדת מולנו ?
תשלום, שאין ביכולתנו לשלם כעת, כאבים של הילד, שלא מוצאים להם סיבה ? דאגה לעתידנו בעבודה ובחיים ועוד הרבה דברים שכלל לא תלויים בנו.

פעמים רבות מוצא האדם את עצמו שרוי בדאגה עקב טרדותיו וקשייו, כאשר נחה בליבו דאגה עליו להשתדל, להכניע ולהשפיל דאגה זו מליבו, כי אין בה תועלת כלל ונזק גדול יכול להיגרם ממנה.
כל המידות צפונות בנפש האדם עד שהרוח מעלה איזה ציור על הלב, ויש בכוח האדם להעלות את הציור למעלה וכן להשפילו למטה.
בין כוחות הנפש נמצאת גם כוח הדאגה.


מה היא דאגה?
דאגה היא חשש מפני מצב שלילי, שעלול לבוא.
דאגה מיוחסת, כהפרעה שלילית, שמסיחה את הדעת מפתירת הבעיה.

אז כיצד בעצם ניתן להפיג את הדאגות ?
שלמה המלך בפסוק בספר משלי " דְּאָגָה בְלֶב אִישׁ יַשְׁחֶנָּה וְדָבָר טוֹב יְשַׂמְּחֶנָּה", נתן לנו את התרופות לבעיות הדאגה.
בפסוק זה מלמד אותנו שלמה המלך החכם מכל אדם שלוש עצות, כיצד להתמודד עם הדאגות:

1.      ישיחנה (מלשון שיח - ישוחח עליה) – כלומר טוב לשוחח עם מישהו שישמש לנו כיועץ או אוזן קשבת על מנת להפחית את נטל בעיותינו ודאגותינו. עצם הדיבור יקל על ליבו של הדואג ויחליש את דאגותיו.

2.      ישיחנה (יסיחנה) – כלומר יסיח את הדעת מהדאגות והבעיות באמצעות התעסקות בדברים טובים אשר קיימים בחיינו. כאשר אדם מתחיל לחוש שנכנסות דאגות לליבו - יכריח עצמו לעסוק בדברים הגורמים לו עונג וסיפוק, ובכך ישפר את מצב רוחו ותוסר בהדרגה הדאגה מליבו.

3.      ישיחנה (מלשון שיח – צמח נמוך) – כלומר ינמיך את הדאגות. הרבה פעמיים הבעיות המדאיגות אותנו לא כל כך קשות וגדולות כמו שנראות לנו, ולפעמים הדאגות גדלות ככדור שלג למימדים מוגזמים רק מכך שהדברים נוגעים בנו והמחשבות שלנו הולכות ומכבידות עלינו. לכן אם נהיה מודעים לטבע האנושי להגדיל את הדאגות כשזה נוגע בנו, נוכל להתמודד עם כך בקלות יותר.
ככל, שהאדם מתייסר בינו לבין עצמו בדאגותיו, הוא שוקע במחשבות רעות אשר מגבירות את דאגותיו וגורמות לו לסבל גדול יותר.

כוח רב יש לפריקת המטען הרגשי מליבו של האדם, שכן כל החששות והדאגות משתחררות מליבו ותחושת הלחץ, שבה היה נתון מקבלת פרופורציה נכונה מה,שמסייע לו למצוא פתרונות אידיאלים לדאגותיו.

וְדָבָר טוֹב יְשַׂמְּחֶנָּה
בהמשך לחלק השני של הפסוק עצתו של שלמה המלך היא "ודבר טוב ישמחנה", אדם איננו מסוגל להתמקד בשני דברים בבת אחת ולכן אם יתמקד בשמחות ובדברים הטובים הפוקדים את חייו, הרי לבסוף הוא ישכח מדאגתו. אם יכריח עצמו לעסוק בדברים הגורמים לו עונג וסיפוק, ישפר את מצב רוחו ותוסר הדאגה מליבו.
 

הכל לטובה
כשם, שהדאגה מגרשת את רגשות השמחה והעונג מחיינו כך מחשבות השמחה והעונג מגרשות את הדאגות. עלינו להיות תמיד בשמחה ולהבין, שכל מצב נתון בו אנו נמצאים הוא מידי השם יתברך  ולכל דבר ישנה סיבה, שכתובה לנו מידי שמים ולרוב אנו יודעים את פשרה לכן עלינו לקבל הכול לטובה וברוח טובה ולהיות תמיד בשמחה כי הכול בסופו של דבר לטובה.
 

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳