הטקסט המקראי הקדום ביותר שנתגלה עד כה

כתף הינום
המקום בו עומד היום מרכז בגין הוא כתף הינום. השם נקבע ע"י ד"ר גבי ברקאי כשילוב בין כתף היבוסי לגיא בן הינום. זו הצטלבות בין עמק רפאים לבין גיא בן-הינום. האתר יושב על אם הדרך בין בית לחם לירושלים (שופטים י"ט, י-י"ב), והיה נקודת מפגש צירים חשובה ביותר בימי קדם. בשל מיקומו של האתר ביחס לעיר העתיקה היתה לו חשיבות אסטרטגית רבה ביותר לאורך שנים ארוכות.
באתר זה כיצד קברו את המתים בימי קדם. האתר עצמו מתוארך לימי בית ראשון, בסביבת המאה השישית/שביעית לפני הספירה, קרי הוא בן כ-2600-2700 שנים. המלך אז היה יאשיהו והנביא היה ירמיהו.
ברכת הכהנים - הטקסט המקראי הקדום ביותר
בקיץ 1979 ערך ד"ר גבי ברקאי חפירות באתר עם ילדים. על אחד הילדים הוטל לנקות את המערה, והוא בטעות חשף את האוצר, שהיה קבור תחת שכבת אבן. במאספה זו נמצאו כאלף פריטים. בין שלל הפריטים זוהו שרידים של 95 שלדים ופריטים אחרים כמו חרוזים ומטבעות כסף, שמחזקים את הטענות לגבי חשיבות האתר בדרך לירושלים.

במערה זו התגלה הטקסט המקראי הקדום ביותר – ברכת כוהנים: "יברכך השם וישמרך, יאר השם פניו אליך ויחנך, ישא השם פניו אליך וישם לך שלום" (במדבר ו', כ"ד-כ"ו). בניתוח נוסף של הטקסט נמצא חלק מפסוק מקראי נוסף: "האל הגדול והנורא שמר הברית והחסד לאהביו [ולשמרי מצותיו]" (דניאל ט, ד; נחמיה א, ה; דברים ז, ט). זהו הממצא המקראי הקדום ביותר בידינו. זו ההוכחה המדעית היחידה לקיום ושימוש בפסוקים מתוך חמשת חומשי התורה כבר בתקופת בית ראשון. ממצא זה קדום בכ-700 שנים למגילות קומראן. ברכת הכוהנים נמצאה על שתי לוחיות כסף טהור, שגולגלו לכדי גליל קטן עם חריר במרכז, וכשנפתחו מידותיהם היו 9.7 ס"מ על 2.7 ס"מ האחד, ו-3.92 ס"מ על 1.1 ס"מ השני. שמו המפורש של האל נמצא על הלוחיות. החוקרים משערים, שהלוחיות נענדו על הצוואר. זהו הקמיע הקדום ביותר המוכר לנו ומתוארך לשנת 610 לפנה"ס לערך – שני דורות לפני חורבן בית ראשון.


 הסרט "כתף הינום וברכת הכהנים" הופק במסגרת פרויקט "מגלים את התנ"ך" של מכון מגלי"ם.

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳