מגילות ים המלח - המגילות הגנוזות

מגילות ים המלח מכונות גם מגילות מדבר יהודה וכוללות כתבי יד רבים ומגוונים מתקופת בית שני. המגילות הגנוזות התגלו במערות קומראן, שבמדבר יהודה ובאתרים נוספים באזור בין השנים 1947-1956, גילוי המגילות נחשב לאחד הממצאים הארכיאולוגיים החשובים ביותר בארץ ישראל.


המגילות נתגלו באופן אקראי בשוליו של מדבר יהודה על ידי נער בדווי, סיפור מציאת המגילות התרחש לפני קום המדינה, קבוצה של נערים  בדווים רועים משבט תעמרה (שבט בדווי גדול, אשר נטה את אוהליו בארץ ישראל), יצאו בעקבותיה של עז תועה והגיעו אל מגילות עבריות ספונות במערה,בשל חושך רב ששרר במערה נאלצו הנערים להשליך אבן על מנת להבריח את העז אל מחוץ  המערה ובעקבות השלכת האבן נשמע קול ניפוץ של כלי נשבר, מרוב בהלה ברחו הנערים מהמקום אך לא הרפו מתגליתם, כעבור זמן חזרו קבוצת הנערים הרועים אל המערה החשוכה ומצאו בתוכה כדים גדולים העשויים מחרס, שפתחו את הכדים הופתעו לגלות בתוכם מגילות קלף עתיקות.
את מגילות הקלף, שמצאו הרועים מהרו למכור לסוחר עתיקות ערבי מבית לחם, חלקן נרכשו על ידי בישוף המנזר על שם מרקוס הקדוש הממוקם בעיר העתיקה בירושלים, והאחרות הוצאו למכירה לפרופסור סוקניק מהאוניברסיטה העברית אשר רחש בחשאי שלוש מגילות, התקופה הייתה תקופה קשה בה פרצה מלחמת השחרור, עסקת המכירה נפסקה וחלק מן המגילות הועברו לארה"ב מטעמי ביטחון, ממשלת ירדן ששלטה בירושלים המזרחית החרימה את המגילות, שנותרו אצל סוחר העתיקות הערבי והעבירה אותן למשמרת במוזיאון "רוקפלר"- מוזיאון לארכיאולוגיה, שהוקם בירושלים בשנת 1938.
כשש שנים חלפו מאז מציאת המגילות ובארצות הברית שהה באותה העת  רב אלוף יגאל ידין בנו של פרופסור סוקניק, שנפטר כבר באותה תקופה, ראה פרסום  אקראי על מכירתן של המגילות באחד העיתונים בניו יורק בזו הלשון: " כתבי יד של המקרא...משנת 200 לפני הספירה מוצעים למכירה...מתנה אידיאלית למוסד חינוכי או דתי...המעוניינים יפנו לוול סטריט זורנל...."


המודעה פורסמה בשנת 1954 מטעמו של הבישוף מר סמואל, בה הוצאו למעשה למכירה "ארבעה ממגילות ים המלח",  יגאל ידין, שידע כמה חשובות מגילות אלו לאביו המנוח, מיהר לבצע משא ומתן ממושך ובסיוע מתווכים, נרכשו ארבעת המגילות מאת מר סמואל בתמורה לתשלום בסך 250,000 דולרים:כך היו עתה בראשותו של ידין אותן המגילות, אשר חמקו מידי אביו בעטיה של המלחמה.
שבע המגילות שמורות כיום יחדיו בהיכל הספר והן: ישעיהו א, ישעיהו ב, פשר חבקוק, מגילת ההודיות, סרך היחד, מלחמת בני אור בבני חושך, ומגילת בראשית, כל המגילות כתובות בשפה העברית, למעט האחרונה, שלשונה ארמית.
מגילות ים המלח, נחשבות לאחד הממצאים הארכיאולוגיים החשובים, שהתגלו במאה ה- 20.
היקף המידע העצום, שקיים במגילות מלמד ושופך מידע רב על היהדות תולדותיה ותרבותה בתקופת בית שני.
המגילות מהוות אוסף גדול של כ- 900 חיבורים שונים,מהם כ – 200 עותקים של שרידי ספרי המקרא והן כללו עותקים של חיבורים מקוריים אשר חוברו בידי חברי הכת הבדלנית, שישבה במקום.
חשוב לציין, שהמגילות התגלו ב- 11 מערות שונות לאורך החוף הצפוני של ים המלח, האזור נמצא כ-30 קילומטר מזרחית לירושלים,המגילות אשר חלקים מהן לא ניתנו לפענוח, ממוספרות לפי מספר המערה בהן נמצאו.

במגילות העתיקות  נתגלו ממצאים רבים וחדשים כגון:  מילותיהם האחרונות של יוסף, יהודה, לוי, נפתלי ועמרם(אבי משה), כתובות במגילות שהתגלו פרט לכך במגילות התגלו סיפורים על דמויות מוכרות שמקודם לא נשמעו – על אברהם נכתב במגילות הסבר על הסיבה שהקדוש ברוך הוא ביקש מימנו להקריב את יצחק.
המגילות היו עשויות בעיקר מעור חיות ונכתבו בעזרת דיו מבוסס פחמן, מימין לשמאל, ולא היה שימוש כלל בניקוד.
מגילות ים המלח או כפי, שנקראות מגילת מדבר יהודה מהוות הוכחה ניצחת לא רק לכך, שהנצרות מוצאה ביהדות, אלא גם לכך שעם ישראל היהודי היה כאן לפני בוא הפלסטינאים, ולו זכות המולדת.
לאחרונה הציגה רשות העתיקות ספרייה מקוונת של מגילות מדבר יהודה על שם ליאון לוי, המציגה את מגילות מדבר יהודה.

בספריה מאות כתבי־יד המורכבים מאלפי קטעים — שנתגלו למן שנת 1947 ועד ראשית שנות השישים למאה העשרים במדבר יהודה, לאורך הגדה המערבית של ים המלח — נגישים עתה לציבור הרחב. התצלומים מוצגים ברזולוציה גבוהה, ואפשר להגיע אליהם במגוון אפשרויות חיפוש באתר .

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳