יונתן פולארד משתחרר מהכלא

30 שנים נגזלו מחייו של יהונתן פולארד למען בטחוננו 

לאחר שלושים שנה בכלא האמריקאי יצא יונתן פולארד לחופשי בעוד כ- 4 חודשים ביום שישי, 20 בנובמבר 2015 בגיל 61 - כך קבעה ועדת השחרורים האמריקאית שדנה בעניינו. פולארד נידון למאסר עולם שנקצב לשלושים שנה, ועל כן ועדת השחרורים בארה"ב אישרה את שחרורו בעוד ארבעה חודשים - יממה לפני המועד שנקבע מראש - עוד הוכחה ש"ידידים בוושינגטון" אין !!

מצוות פדיון שבויים 
מצוות פדיון שבויים היא אחת המצוות הגדולות בתורה. יותר מחמישים פעמים, נזכרת בתורה יציאת מצרים, המפרשים רואים ביציאת מצרים, פדיון שבויים שקיים הקב"ה בעמו. רבינו בחיי מפרש שמכך שבדיבר הראשון נאמר "אנוכי ה' אלוקיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים" ולא נאמר, אשר בראתי שמים וארץ, למדים כי יציאת מצרים, בה פדה הקב"ה שישים ריבוא (600,000 גברים מעל גיל 20) ,נשים וטף משעבוד מצרים, חשובה יותר מבריאת העולם.
פעמים רבות נזכרת מצוות פדיון שבויים בתורה. כבר בספר בראשית, מסופר על אברהם אבינו שיצא לשחרר את לוט ומשפחתו, אשר נשבו על ידי ארבעת המלאכים (בראשית י"ד) בספר במדבר מסופר, כי ערב כניסתו לארץ, נלחם עם ישראל במלך ערד הכנעני אשר שבה שבי מישראל. רש"י במקום מפרש על הפסוק "וישב ממנו שבי- אינו אלא שפחה אחת", עם ישראל נלחם בכנענים ולו בשביל להציל שפחה אחת משבי (במדבר כ"א).
בתנ"ך מסופר גם על המקרה בו פשט עמלק על עירו של דוד, צקלג, ולקח את כל תושביה כשבויים. דוד ואנשיו פשטו על העמלקים ופדו את השבויים, בני עירם.
אין לך מצווה גדולה כפדיון שבויים 
לכן, מצוות פדיון שבויים הינה מצווה בעלת חשיבות רבה על פי ההלכה היהודית. מטרתה של מצווה זו שהיא חלק ממצוות הצדקה והמובחרת שבה, היא הבאה לשחרורם של בני עם ישראל הנתונים בשבי הגויים. למצווה זו ערך הומני רב, וכפי שאמר הרמב"ם: "אין לך מצווה גדולה כפדיון שבויים". 


תגובה 1:

Unknown אמר/ה...

שלום !
כל יהודי שיצא ממצרים, ונפל בשבי, או נמכר לעבד, זמן זה מנוכה מהיובל, שהוא מעגל שלם בתיקון נפש הנשמה של אותו עבד, ה' יצר תיקון זה דרך פטר חמור, עם היה שבוי עד לשמיטה הראשונה, ה' ידאג לכך שהוא יפדה ע"י שה, ועם מעבר לכך, הוא יגיע כפטר חמור, אבל ה' ידאג לכך שהוא לא יפדה ע"י השה. מכיוון שכך יש לבקש מ- ה' על יונתן פולארד, רחמי שמים ושיכוף אותו לכף זכות, כחייל שנפל בשבי.
שבת שלום !

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳