ירושלים הבנויה | בן ציון סולומון ובניו ♫

ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו
הרב רונן נויברט - ישיבת "אורות שאול" כפר בתיה
ירושלים אינה רק עיר מאוחדת כי אם גם ובעיקר - עיר מאחדת - "ירושלים הבנויה, כעיר שחוברה לה יחדיו". "אמר ר' יהושע בן לוי - עיר שעושה כל ישראל חברים" (ירושלמי חגיגה, ב' ו'). מהי אם כן, סגולתה המיוחדת של העיר הזו, העושה את כולנו "חברים"?
"ירושלים לא נתחלקה לשבטים" (יומא י"ב). ירושלים שייכת היא לכולם. עם ישראל מורכב משבטים שונים, מעדות שונות וממפלגות שונות. לכל שבט דגל משלו, לכל עדה מנהגים משלה ולכל מפלגה אידיאולוגיה משלה. ריבוי הגוונים והדעות הכרחי הוא על מנת ליצור חברה דינאמית ומתפתחת. עם זאת, יש הכרח בהימצאותה של נקודה קבועה אחת, ללא כל עוררין, אשר תהיה הלב המחבר את כל איברי הגוף השונים. נקודה הנצח הזו, היא שאמורה להעניק את האחדות לעם ישראל - "ירושלים".
"ירושלים היא הנצח"  (ברכות נח)
תפקידה המרכזי של ירושלים באומה, בא הוא לידי ביטוי נפלא במזמורה של העיר, בתהילים קכ"ב: "שאלו שלום ירושלים, ישליו אוהביך. יהי שלום בחילך, שלוה בארמנותיך".
דוד המלך ע"ה משתמש בשתי מילים נרדפות: שלום ושלוה. ע"פ המלבי"ם בפירושו על תהילים, ישנו הבדל מהותי בין שתי מילים אלו. שלום מייצג את השלום והבטחון הלאומי מול אויבנו מבחוץ ואילו שלוה מייצגת את השלום הפנימי שבתוכנו, השלום שבין היהודים לבין עצמם. המצב הבטחוני והחוסן הלאומי, מושפעים הם באופן ישיר מהיחסים הפנימיים השוררים בתוך האומה. כאשר יש שלום בין היהודים, ירושלים ממלאת את תפקידה המאחד ועושה את כל ישראל חברים וממילא זוכים אנו לשלום ובטחון אליהם אנו ראויים.
ואם חלילה, אנו מאבדים את כוח האחדות, גוררת התנתקות זו לירידה משמעותית בחוסננו, בכוחנו ובשלומנו.
זהו המסר הנצחי של ירושלים. "שאלו שלום ירושלים" - אם שואלים אתה מה ניתן לעשות על מנת לחזק את ירושלים, אם כן אחת היא התשובה - "ישליו אוהביך", חזקו את אחוות האחים בתוך עם ישראל. אהבה לכל יהודי באשר הוא ולכל מפלגה באשר היא. "שאלו שלום ירושלים - ישליו אוהביך!!!"

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳