מנפלאות הבריאה | ריבס המדבר

צמח שיודע להשקות את עצמו
עבור כל חובבי הצמחים, שמאוד אוהבים צמחים אך מה לעשות מרוץ החיים לא מאפשר להם לגדל צמחים, מכוון שתמיד הם לא זוכרים להשקות אותם בזמן ומתאכזבים מנבילתם, אז בשבילכם נועד הצמח החכם הנקרא "ריבס המדבר".
כמו בחיים כל דבר דורש הישרדות, אך פה הישרדות החיים היא של צמח הנקרא  "ריבס המדבר"  צמח בעל הישרדות מופלאה , שגדל בלב האקלים המדברי הצחיח בהר הנגב, "ריבס המדבר" הינו צמח בעל מנגנון ייחודי המאפשר לו לשרוד, הצמח היחיד בעולם, שמשקה את עצמו.
כן לא טעיתם בקריאה, הצמח החינני הזה "ריבס המדבר" יודע להשקות את עצמו.
כיצד בנוי מנגנון ההשקיה של הצמח המופלא הזה?
בניגוד לשאר הצמחים הגדלים במדבר, העלים של  צמח "ריבס המדבר" גדולים מאוד וקוטר שושנת העלים שלו מגיע עד למטר אחד!.
מיני הצמחים הגדלים במדבר הם בעלי עלים קטנים המצמצמים את איבוד המים מהם, מה שמייחד את צמח "ריבס המדבר" משאר הצמחים מדברים הוא גודל העלים שלו.

החריצים העמוקים, שקיימים בעלים הגדולים והרחבים של צמח "הריבס" , יוצרים טופוגרפיה דמוית הרים, שתפקידה לנקז את מי הגשמים, היישר ליד השורש העמוק של הצמח, בדיוק כמו: הוואדיות, המנקזות את המים מההרים ומחדירות אותם לתוך הקרקע.
מעטה שמנוני אשר מכסה את העלים מסייע להם לנקז בצורה יעילה את מי הגשמים, מה שמאפשר לצמח "הריבס" להתפתח באופן המשפר את יכולות השרידות שלו באקלים הצחיח ולנצל כמות מים הגדולה פי 16 מזו הצפויה לרדת במדבר.

בניגוד לשיטה ייחודית זו של "השקיה עצמית", יתר צמחי המדבר מסתפקים במי הגשם המחלחלים לקרקע בסביבתם הקרובה.
כאשר "ריבס המדבר" קולט את מי הגשמים, המים זורמים מהעלים אל האזור, שסביב השורש וחודרים לעומק של 10 סנטימטרים ויותר, לעומת זאת בצמחים אחרים ברחבי המדבר המים מחלחלים לקרקע בעומק של סנטימטר אחד בלבד.

צמח הריבס, דומה לצמח הסלרי, אך משתייך למשפחת הארכוביתיים (משפחה גדולה בסדרת הציפורנאים), פרחי הריבס קטנים ופורחים בצבעי ירוק לבן בתפרחת גדולה. בארץ ישראל נפוצים באופן טבעי שני מינים: ריבס המדבר וריבס חרמוני וקיימים שני מינים נוספים המשמשים כירק מאכל.

צמחי הריבס הינם צמחי בר בעלי ערכי טבע מוגנים. כאשר רואים את צמחי "ריבס המדבר" מציפים בשפע צבע וקסם לאחר החורף את המדבר - רואים את החסד והטוב שברא אלוקים בטבע.

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳