בריאות טובה מהי ?

מתוך הספר: "הדרך לחיים של משמעות" - הרבי מלובאביץ'
ערך ועיבד: סימון יעקבסון

מדוע חשוב שיהיה לנו גוף בריא ?
התבוננו בילד קטן שזה עתה התחיל להשתעשע באצבעות ידיו ורגליו. יש כאן תחושה של פליאה ותגלית. כשאנו מגיעים לבגרות, תחושה זאת נעלמה זה כבר. לאחר שנים רבות של חיים בתוך גופנו, אנחנו מקבלים אותו כמובן מאליו. אתם עשויים להניח שמותר לכם להתייחס אל גופכם כפי שאתם רוצים. אחדים מאיתנו בוחרים לטפל היטב בגוף, ויש כאלה שלא.
האמת היא שגופנו אינו משהו שמותר לנהוג בו כרצוננו. גופנו שייך לה', אשר נתן לנו אותו כדי שנטפל בו, כאמצעי לנשיאת הנשמה במשך החיים. כפי שלא היינו מזיקים לאדם אחר, כפי שלא היינו מזיקים למשהו שה' ברא, כך אסור לנו להזיק לגופנו שלנו. מחובתנו לאכול היטב, לנוח, לשמור על כושר, ולנהוג בגוף בכבוד מכל בחינה אחרת. החוסן הגופני אינו שרירותי או נושא לבחירה: הוא חלק מהאחריות שלנו כלפי ה'. מצד שני, אל לנו להסכים להערצת הגוף, הגוף הוא אמצעי לנפש. זהו ערכו. אין הוא מטרה בפני עצמה.
אנשים רבים בימינו ערים לבריאותם ואמנם תעשיות שלמות צצו בתחומי ההתעמלות והתזונה. אנו מבינים שאם אנו בריאים, אנו מרגישים טוב יותר, יצרניים יותר ובסופו של דבר גם מאריכים את חיינו. אנו מבינים שכאשר אנו בריאים, אנו יכולים להתרכז במשפחתנו ובעבודתנו ובדברים האחרים החשובים לנו. אולם מה שחשוב יותר מכול הוא שגוף חסון מאפשר לנו להתמקד בנשמתנו, וכך אנו יכולים למלא את שליחותנו הקדושה בעולם הזה ולחיות חיים משמעותיים.

בריאות טובה מהי ?
בריאות טובה היא הרבה יותר מאשר גוף פיסי שפועל כהלכה, הרבה יותר מחום גוף של 36.6 מעלות צלסיוס. בריאות טובה פירושה נפש בריאה בגוף בריא. הרפואה המודרנית מתחילה רק לאחרונה לגלות את ההשפעה הדרמטית שיש לרוחו של האדם על תהליך ההבראה. מערכת החיסון של אנשים שרוחם בריאה ואופטימית, לדוגמה, חזקה יותר. גם מבחינה פסיכולוגית אנחנו הולכים ומגלים שבריאותו הפיסית של האדם מושפעת ישירות מאמונה בה'. ולהיפך – אפילו חולשה קטנה של הרוח עלולה לגרום לפגם גופני עמוק. משום כך כה חיוני לטעת בחולים תקווה ואמונה שהם עתידים להבריא. האמונה בה' היא מקור נחמה איתן בייחוד כאשר החולה צריך להתאשפז בבית-חולים. הנחמה הזאת היא התרופה הטובה ביותר למלחמה בדכדוך המתלווה למחלות, דכדוך שהוא הרבה פעמים מזיק ממש כמו המחלה.
זאת גם הסיבה מדוע עלינו לבקר את החולים. מחוץ לעובדה שזוהי חובה מוסרית ברורה לגמרי, כשמבקרים חולה מראים לו שדואגים לו, וזה מחזק את ביטחונו העצמי ואת תקוותיו. אלה בתורם מחזקים את החלטתו להחלים. אף-על-פי שהסביבה הפיסית בבית-החולים עלולה לדכא את החולה, הידיעה שברפואה וברופאים טמון סיוע פוטנציאלי יוצרת מידה מסוימת של שלוות נפש ופתיחות להבראה.
מזון רוחני
בריאות טובה כוללת אם כן דאגה לנשמה לא פחות מאשר לגוף. לנהוג אחרת הרי זה כטיפול בחצי בן-אדם, ויצירת קרע בין צרכיו הגופניים של האדם ובין צרכיו הנפשיים. כפי שמזינים את הגוף במזונות מסוימים, כך הנפש זקוקה לתזונה רוחנית. התזונה הזאת כוללת מודעות לשליחותנו בחיים ולה', שהעניק לנו את הכישורים למלא את השליחות הזאת. נשמה בריאה מתקשרת לה' דרך לימוד התורה, דרך התפילה ודרך גמילות חסדים. בשעה שאתה ממלא את חובותיך המוסריות והרוחניות, מוזנת נשמתך באנרגיה אלוקית ממש כשם שגופך נטען באנרגיה חומרית כשהוא צורך מזון.
תיקון הנפש - אלעד צפירה - מדהים !!

חשוב לדעת שלכל היבט של בריאות גופנית יש מרכיב רוחני. כאשר אתה אוכל, עליך להכיר בזה שהאוכל לא נוער להנאה סתם, אלא תפקידו לעורר את החיוניות הנחוצה כדי לנהל חיים משמעותיים, וזאת באמצעות אמירת ברכות על המזון ובאמצעות אכילת מזון כשר. כאשר אנחנו הולכים לישון מתוך הכרת טובה לה' והערכה רצינית של פעילותנו במשך היום, יכולה הנשמה לשאוב מבאר המים החיים הרוחניים במהלך השינה.

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳