מידת הכעס

"כל הכועס כאילו עובד עבודה זרה" (שבת קה ע"ב).
אמרו חכמים הראשונים, כל הכועס, כאילו עובד עבודה זרה. ואמרו שכל הכועס - אם חכם הוא, חכמתו מסתלקת ממנו, ואם נביא הוא, נבואתו מסתלקת ממנו.  בעלי כעס, אין חייהם חיים; לפיכך ציוו להתרחק מן הכעס, עד שינהיג עצמו שלא ירגיש אפילו לדברים המכעיסים.  וזו היא הדרך הטובה, ודרך הצדיקים:  הן עלובין, ואינן עולבין; שומעין חרפתם, ואינן משיבין; עושין מאהבה, ושמחין בייסורים.  עליהם הכתוב אומר, "ואוהביו, כצאת השמש בגבורתו ) "שופטים ה,לא).

אדם אשר משתלט עליו הכעס יורד מגדולתו, ואם הוא חכם חכמתו מסתלקת ממנו.
נו מה אתם אומרים שווה לאבד כל כך הרבה בשביל שנייה של כעס ?
בחיי היום יום שלנו, אנו נוטים להביע רגשות באופן כמעט בלתי נשלט.
כמה פעמים יצא לכם להמתין ברכב בפקקים ולהרגיש תחושה של כעס ?
כמה פעמים חשתם כעס כלפי משהו שנדחף בתור ?
כעס פירושו:
כעס הוא תגובה נפשית וגופנית, ומופיע לעיתים קרובות  בליווי של תחושות של סבל וכאב, אך לעיתים הוא גם מלווה בתגובה של חשיבה שיפוטית ותוקפנות.
הכעס מתעורר לעיתים קרובות כתגובה ללחץ או תוקפנות, שמופעלים על האדם או אפילו תגובה למצב מציאותי אותו האדם מפרש כאיום, סכסוך, השפלה וחוסר צדק.
איך נדע שאנחנו כועסים ולא חשים תחושה של צער או פחד?
מאפייני הכעס
ישנם מספר מאפיינים נפשיים לכעס
 1. התרכזות והתמקדות מוגזמת ומוקצנת בעניין המטריד אותנו.
2.  ירידה חדה ביכולת החשיבה הלוגית.
3. התנהגות בלתי רציונאלית (שכלתנית), שלפעמים מגיעה עד כדי איבוד שליטה.


וְהָסֵר כַּעַס מִלִּבֶּךָ וְהַעֲבֵר רָעָה מִבְּשָׂרֶךָ (קהלת יא,י)
ההתמודדות עם מידת הכעס היא דבר קשה, אבל בסופו של דבר התוצאה משתלמת לכל הדעות.
אדם הכועס מטבעו יופתע עד כמה חייו ומערכות היחסים שלו בבית, בעבודה ובקהילה כולה ישתפרו בצורה משמעותית, אם הוא ילמד להפחית ולשלוט אפילו במידה מעטה בכעסו.
נחשוב פעמים לפני, שאנו נוטים לכעוס ולפזר את רגשות הכעס והתסכול שלנו לסביבה, יש כאלה, שהקדוש ברוך הוא ברך אותם במזג רגוע יותר, עבורם ההתמודדות עם מידת הכעס היא דבר פשוט למדי.

לא בורכנו במזג רגוע ואנו נוטים לכעוס מהר?
ישנה התבוננות אחת, שיכולה לגרום לכעס להתפוגג ברגע, כל פעם שאנו חשים תחושת כעס, רגע לפני התפרצות הר הגעש שבנו, נעצור לשנייה ונחשוב, שהכול מאת השם יתברך וככה צריך להיות !! חייבים להפנים שהתגובות הספונטניות שבנו תמיד באות מהמידות הרעות שבנו, ולזכור שברגע של כעס ואיבוד שליטה אנו הופכים לאדם אחר, שמשתקף כאדם תוקפני וחסר סבלנות וזה לא מה שאנו ולא מה שאנו רוצים שיחשבו עלינו. לכן נתרגל לדבר בקול רגוע ושקט, כך תהיה לנו שליטה טובה יותר על רגשותינו ותקשורת רגועה יותר הסובבים אותנו. סביר להניח שנפול מידי פעם, אך צדיק שבע פעמים נופל וקם, ובעזרת תפילה והתבודדות בדיבור עם השם, נוכל להצליח ולהתגבר על מידת הכעס ולהפחיתה למינימום, ובכך להרוויח לא רק חיים שלווים ורגועים יותר, אלא גם את אחת המידות הנעלות ביותר - במידת הענווה, שפרושה שהאדם יודע את המעלות שלו, ויודע שכל מה שקורה נעשה לטובה בהשגחה עליונה מהבורא.  

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳