יש לך כנפי רוח | ביני לנדאו ♫

לעילוי נשמת שרון דוד בן ברכה
יש לך כנפי רוח דביר ש´ מעובד ממאמר באתר כיפה
מילים אלה לקוחות מחלקה האחרון של הפסקה של הראי"ה קוק מספרו 'אורות הקודש' [א', ס"ה]. הראי"ה קוק, שתורתו היא שירה, מכריז ומעודד כל אדם ואדם לעלות: "עֲלֵה לְמַעֲלֶה עָלֶה".
כמו בכל תהליך גדילה, האדם ירגיש רע, קושי, מועקה עמוקה, מאבק בין ניגודים, מכאוב וייסורים. מעט מרירות על הלשון. אולם, האדם צריך להכיר את כוחותיו המצויים בתוכו, ובנפשו יש חוזק אמיתי, עליון, נשגב. זרם פנימי שמעלה אותו, את האדם, לגבהים שמימיים. הראי"ה קוק מצביע על זה וכותב שזה קיים בך, האדם, רק צריך לגלות את הכוחות מהכוח אל הפועל: "יֵשׁ לָךְ כְּנָפִי רוּחַ / כְּנָפִי נְשָׁרִים אַבִּירִים".

כאשר האדם רוצה לפרוץ מחסומים. לפתוח סכרים, לשבור חומות. לנפץ תדמית. להיות מסור לעצמו. בן חורין. ומחליט בנחרצות שהוא הולך, למרות שצולעת ירכו, ועיוור הוא בערפל הלא ברור - ייתכן שהאדם יגאל, יתגבר, היוושע וילמד לנווט את חייו בסבך המתחים הפנימיים והחיצוניים. הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק מתאר במילים יפות את התהליך: "הקרע הנפשי עובר לאיחוי, מעלה לפעמים את האדם לידי מעלת שלמות כזו, שאין כמוה ליפעה ולהדר במדרגת האישיות התמה והמאוחדת, שלא נתייסרה מימיה בחבלי התנגשות רוחנית." ["איש ההלכה", עמ' 12].  

מכל מקום, אזהרה מצויה אל האדם: "אֶל תכחש בָּם / פֶּן יכחשו לְךָ", מסע של סיבה ותוצאה. כלומר, כאשר האדם בוגד, מתעלם, מסתייג, מסרב להכיר בפנימיותו העצמית ולא מאמין בכוח העצום שיש בשינוי, בתיקון ובעלייה המתמדת, ומתבוסס בדם הייאוש כוחותיו נחלשים, נרפים, נפולים ומדלדולי חיים, עניים, ולאט לאט נעלמים. 
לכן, כשהאדם מתעורר ומגיע למסקנה שטעה, פספס והחטיא את עצמו. מספיקה לו רק קרן אור אחת. ובמילים של הראי"ה קוק: "אפילו כשימצא אדם את עצמו טבוע עמוק מאוד ברפש החיים, ידע שההתבודדות הפנימית תמציא לו בחזרה את עצמיותו אשר אבד, ואור נשמתו ישוב אליו." ["שמונה קבצים", ד' ק"ג]. די לו בכך: "דָּרוּשׁ אוֹתָם – / וְיִמְצָא לֵךְ מִיָּד" הכוחות מצויים ולא ניתן להסירם. אך, התיקון יהיה עמוק יותר, העלייה מורכבת יותר. ובכל זאת, בתפילה, בתחינה, בבקשה - ושב ורפא לו. אל תפחד: עֲלֵה לְמַעֲלֶה עָלֶה!

ביצוע: ביני לנדאו
לחן: אביגיל עמר-עוזיאל
מילים: הרב קוק (אורות הקודש)

בן אדם, עלה, למעלה עלה,
עלה למעלה, עלה בן אדם.
עלה, למעלה עלה.

כי כוח עז לך, יש לך כנפי רוח.
יש לך כנפי רוח,
כנפי נשרים אבירים,
אך תכחש בם, פן יכחשו בך.
דרוש אותם, דרוש, בן אדם.
וימצאו מיד...

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳