חודש חשוון ~ מזל עקרב

חשון – הוא החודש השני בשנה, והשמיני למניין החודשים שמתחיל מניסן.
חודש זה נקרא בשם "בול" כמו שנאמר (מלכים א', ו'): וּבַשָּׁנָה הָאַחַת עֶשְֹרֵה בְּיֶרַח בּוּל, הוּא הַחֹדֶשׁ הַשְׁמִינִי, כָּלָה הַּבַּיִת לְכָל דְבָרָיו וּלְכָל מִשְׁפָּטָו. ונקרא "בול" לפי שבחודש זה העשב בלה בשדה ובוללין לבהמה מהבית, כלומר: מערבבים לה מרעה מן המספוא אשר בבית. ויש אומרים שהוא מלשון "יבול" שבחודש זה מתחילה החרישה והזריעה. ויש אומרים מלשון ניבול, שבחודש הזה יורדים על הרוב גשמים הרבה. ובמדרש אמרו, מפני שבחודש זה התחיל המבול, לכן נגזר עליו שיהא בו מטר וגשם למכביר.
מר-חשוון
ונתקבל השם "חשוון" שעלה עם הגולים מבבל, שכך אמרו חז"ל "שמות חודשים עלו מבבל". ונקרא גם מר-חשוון משני טעמים: טעם אחד מפני שבחודש זה אין שום יום טוב ואין בו שמחה, אבל היו בו כמה צרות ורעות ומרות לישראל. בט"ו לחודש חשוון בדה ירבעם בן נבט חג מליבו והגדיל חרון אף א' על ישראל; ובשישי אוב שביעי בו, שחטו הכשדים את בני צדקיהו מלך יהודה לעיניו ואת עיני צדקיהו עיוור מלך בבל ויאסרהו בנחושתיים ויביאהו בבלה; ובחודש הזה נפרע הקדוש-ברוך-הוא מדור המבול ושטף עולם ומלואו – כל מה שעשרה דורות של גיבורים עמלו במשך אלף ותרנ"ו שנים, ויישאר אך נח; לכן קוראים את חודש זה מר-חשוון, חודש שהיה רע ומר. טעם שני ועיקר, לפיכך קוראים את החודש מרחשוון, על שם המים, כלומר הגשם שהעולם צמא לו ומצפה אליו בחודש זה. "מר" פירושו טיפת מים כמו הֵן גּוֹיֶם כְּמַר מִדְּלִי (ישעיה מ).
(בלשון רז"ל כמעט ולא נמצא "חשוון" אלא  "מרחשוון". והוא השם המקורי של החודש... ועל פי הפשט, "מרחשוון" הוא תרגום של "החודש השמיני").
מתוך ספר התודעה, עמ' רצב
מזל החודש - עקרב
באסטרולוגיה המערבית "בן מזל עקרב" הוא מי שנולד בין ה-20.10 לבין ה-20.11 (לערך). במסורת היהודית מתייחס מזל עקרב אל חודש חשוון.
                            צילום: גיא חיימוב'יץ
סרטון זה עוסק באסטרולוגיה מנקודת מבט יהודי ומיועדת לשיפור עצמי. בסדרה זו הרב קיהן לא מתייחס לאסטרולוגיה העוסקת בגורלו ומזלו של האדם. אלא אך ורק באסטרולוגיה הקשורה לאופי ואישיות, ומתמקדות בתכונות החיוביות והשליליות שיש לכל מזל ומזל.

על פי המסורת, יום החודש ושעת הלידה משפיעות על האופי המיוחד של כל אחד ואחד. בתיאור כל מזל הרב קיהן שם דגש רב על מערכות יחסים - כיצד הם מושפעים על ידי "הכימיה" או חוסר "כימיה" הקיים בין המזלות השונים. הרב קיהן גם מייעץ מה צריך לדעת ולעשות כדי להסתדר עם כולם. ככל שנכיר יותר את עצמנו ואת האנשים מסביבנו נשיג הבנה טובה יותר על טבע אדם ואופיו, מה שגם יאפשר לנו להתמודד ביתר הצלחה עם טיפוסים שונים וללמוד להיות סלחניים יותר כלפי הזולת.

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳