הנהגות עפ"י התורה לגבר | תעודת מנהיג- למי?

מבחן הקבלה למנהיג
מובא בחז"ל (שמות רבה ב,ב) מה הוא מבחן הקבלה שמעמיד ה' למנהיג, אומרים רבותינו: "כשהיה משה רבנו עליו השלום רועה את צאן יתרו במדבר ברח ממנו  גדי, רץ משה רבינו אחריו עד שהגיע לחסית (פינת מחסה קטנה לצל, מקום ירק ומים), כיוון שהגיע לחסית נזדמנה לו ברכה של מים ועמד הגדי לשתות, שהגיע אליו משה אמר: "אני לא הייתי יודע שרצת מפני שהיית צמא, עייף אתה..." והרכיבו על כתפו והיה מהלך"- לפני שנמשיך את המעשה עלינו לצייר לעצמנו מה היה שם.
נתאר לנו אדם רגיל מן השורה שנתבקש ע"י חמיו להשגיח על עשרות גדיים וכבשים, פתאום אחד בורח והוא רודף אחריו במדבר, האם היה חוסך במכות שנותן לאותו הגדי? 'אני צריך לרדוף אחריך בחום הזה?!', אבל משה רבנו, לא רק שלא מתלונן, אלא נוחת ללבו של הגדי, מבין למעשיו, סוחב אותו על הכתפיים ומחזיר אותו בחזרה למקומו!- ועל מנהיג כזה אמר הקב"ה: 'יש לך רחמים כך להנהיג צאן בשר ודם? מבטיח אני לך שאתה תרעה את צאני! (עם ישראל)'.

המוכשר להנהיג בית
מדברי חז"ל נלמד מי הוא המוכשר להנהיג בית, שאת 'תעודת ההסמכה' של מנהיג מקבל רק מי שיודע לרדת ללבם ולצרכיהם של אשתו ובני ביתו ומגלה אכפתיות למועקותיהם ולמצבם תמיד. ובפרט עם אשתו, שעליו לדעת שהאישה לעולם מעמידה את בעלה ב'מבחני אכפתיות' אם במודע אם בלא מודע, ולכן לא מעט נשמעת בבתים הטענה של האישה כלפי בעלה: "לא אכפת לך ממני בכלל...".
היא מספרת לו "לא הכנסתי כלום היום לפה...", אם הוא יענה: "כן, גם אני מאד רעב" הוא קבל במבחן 'טעון שיפור', כי היא לא אמרה את המשפט הזה סתם, אם היא רעבה היא יכלה פשוט להכין לה משהו, אלא היא אמרה לך את זה, כי היא רוצה שתתעניין במצבה! היא רוצה לבדוק אם זה מעניין אותך!
ובתשובה זו הראית לה שאתה שקוע בעצמך...
כמו כן, אישה שהייתה צריכה לעשות איזו בדיקה חשובה, היא מצפה שתרים טלפון ותשאל איך עבר לה ואיך היא מרגישה, ואם נכשלת בזה ולא התעניינת, היא תנסה לדרוש את זה ממך: "לא שאלת אותי איך הייתה לי הבדיקה..." היא תאמר, ואז היא תגלה שאפילו אינך זוכר שהיא עשתה בדיקה היום: "איזו בדיקה?" אתה תשאל, וזו בשבילה אכזבה גדולה... כי כבר אמרנו ונמשיך לומר ולהזכיר תמיד את דברי הגר"י קנייבסקי זצוק"ל שאמר: "כידוע, עיקר תקוות האישה בעולמה היא, שיהיה לה בעל שאוהב אותה וכשהיא רואה שזה אינו, כמעט שקרובה לפיקוח נפש מרוב צער ויגון על היותה גלמודה...'- ואכן, אם הוא לא מתעניין בה, היא מרגישה לבד! לפעמים האישה קצת לא מרגישה טוב, פיזית או נפשית- היא אומרת לו שכואב לה הראש והוא בתגובה: "קומי קחי שני אקמול ובע"ה יעבור...' (כאילו היא לא יודעת שמי שכואב לו הראש יכול לקחת אקמול...),
היא מצפה שתציע: "אני אביא לך כדור, אכין תה ואבשל לך משהו קטן! תלכי לנוח צדיקה שלי...", שתתקשרהיום לבדוק איך היא מרגישה. וכן שהוא רואה אותה קצת במצב רוח ירוד או עצבנית, או שרואה שקצת 'חנוקה'- מה עושה בעל שאכפת לו, בעל שרוצה להדמות למשה רבנו? הוא יידע שבמצב כזה צריך לומר: 'אולי אני אצא מוקדם מהעבודה, נלך לטייל קצת...'.
המפתח לשלום בית
כמה שלום בית ירוויח בעל כזה שמראה לאשתו שהיא חשובה אצלו לפני הכול, שהוא מוכן להקריב הרבה בשביל להחזיר לה את החיוך לפנים....
מנהיגים כאלה היו בכל הדורות, וכמו שמסופר על הגרש"ז אוירבך, שהיה עובר יום הכיפורים בישיבה, היה מסיים ברכת הלבנה והדבר הראשון שהיה עושה קודם שהכניס משהו  לפה, הוא להתקשר לאשתו ולשאול איך עבר לה הצום. הוא יכול להמתין, לשתות משהו, להתחזק ואז להתקשר, אבל הוא ידע- היא כל כך צריכה את ההרגשה הזו שהיא לפני ה'בטן שלי!'.
וכן מסופר על הגאון בעל שבט הלוי, שבכל פעם שהגיעו גדולי תורה לביתו, אמר להם: "אתם לא יכולים לצאת מאן עד שתברכו את אשתי..." (כמה כוח נותן לאישה שבעלה אומר לה היום שהייתי בברית המילה, ביקשתי מהסנדק קודם כל שיברכך אותך, שה' ייתן לך בריאות ושמחה. היא מרגישה 'אני חשובה לו, הוא חושב עליי...').
כדי לקיים הנהגות אלו צריך לצאת מעצמנו וקצת להיכנס לרגשות של השני, מאתנו לא מבקשים לסחוב גדי על הגב במדבר בארבעים מעלות חום, מבקשים מאתנו להיות אכפתיים לבן אדם ולא סתם בן אדם, אלא הבן אדם הכי קרוב אלינו והוא אשת בריתנו !!
דברים אלו הם 'א-ב' של חיי נישואין תקינים... ה' יזכנו! 


אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳