פרשת במדבר | הרב לאו

הרב ישראל מאיר לאו לוקח אותנו למסע מפתיע עם תחילת ספר במדבר. 

ספר במדבר | ספר הדרך
אנחנו מתחילים חומש חדש, חומש במדבר. חומש בראשית הוא ספר האבות, ספר היסודות שלנו. חומש שמות תוכנו יציאת מצרים ומתן תורה, יסודות שאנחנו חיים יום יום. חומש ויקרא הוא ספר של קדושה וקרבנות, ובית-המקדש יחזור בעזרת ד'. אולם חומש במדבר הוא ספר מיוחד, במובן זה שהוא ספר מסע, ספר הדרך. הוא מתאר תקופת ביניים של הליכה בדרך, הליכה שהייתה והסתיימה. מה, אם-כן, חשיבותו לנו, שברוך ד' יושבים היום על אדמתנו?
התשובה מונחת בשאלה, ואמרת את מילת הסוד: "מסע". במדבר הלכנו ארבעים שנה, מסע ארוך – למען דעת כי כל החיים הם מסע, ולא משהו סטטי. ההליכה בדרך רצופה מהמורות ומכשולים, אולם יש מצבים בהם ההתקדמות האמיתית אינה באה אלא דרך משברים: "אין אדם עומד על דברי תורה אלא-אם-כן נכשל בהם" (גיטין מג א). האידיאל הגדול שלנו אכן הופיע דרך הולדת העם, מתן תורה והשראת השכינה, כמו שהזכרת, אולם הוא עדיין איננו עצם מעצמנו ובשר מבשרנו בפועל. האידיאל העליון עדיין לא התעכל בקרבנו לכדי מימושו בפועל. קיים מרחק בין התיאוריה לבין המעשה, ודרושים תהליכי עיכול עד שיתממש האידיאל במערכות החיים המעשיים. ואכן אנו הולכים "במדבר", הולכים בדרך, ותוך כדי ההליכה, תוך כדי תחנות ומשברי הדרך, מתבררת לנו מהותנו כעם ומהות התורה לנו (ע' שיחות הרב צבי יהודה במדבר עמ' 13-15, 23-26).
גם חיי הנישואין הם מסע בשניים, כל ההיסטוריה של עם-ישראל היא מסע של עם, וכן מדינת ישראל היא מסע. "מסע" מובנו שלא דורכים במקום, אלא כל הזמן הולכים ומתקדמים. כל החיים אנו בדרך. ובדרך ישנם קשיים ובעיות. יש בה עליות ויש בה גם ירידות. לפני שיוצאים לדרך יש תפילת הדרך, וכשמסיימים אותה – ברכת "הגומל". אם-כן, אל לנו להיות תמימים ולחשוב שהכל בחיים חלק ופשוט. כך נרדמים על המשמר. תמיד אנו בדרך, לכן אין להיבהל אם צצים קשיים ובעיות בחיי הנישואין או בחיי המדינה. אין להתקפל ולהתייאש, אלא אם המצב יסתבך – נתקן ונמשיך הלאה. אנחנו רק בני-אדם, לא מלאכי השרת, וקורה שנופלים. העיקר הוא לדעת לקום מכל מצב ולהמשיך קדימה עוד ועוד.

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳