עצות לפרנסה טובה | הרב זמיר כהן

הדברים שמונעים פרנסה
1) כעס - כאשר רוצים להביא לאדם שפע מן השמים בוחנים אותו במידת הכעס ואם הוא מתגבר ולא כועס אז הוא מקבל את השפע מן השמים. (ליקוטי עיצות ערך כעס אות ח')
2) מחלוקת - כאשר האדם הוא במחלוקת עם אחרים הוא גורם להפסיד לעצמו את השפע המגיע לו כיוון שהשלום הוא הכלי שמחזיק את הברכה אבל כאשר האדם הוא במחלוקת ואינו בשלום , אין לו כלי לקבל את השפע שה' מעוניין לתת לו.
מכירה או כשיוצא לדרך וכדומה,נמצא שם שמיים שגור בפיו.
3) שקר ורמאות - כאשר אדם משקר או מרמה בעסקים נראה לו שהוא הרוויח אבל האמת שהוא הפסיד וכל רווח שהגיע לו על ידי רמאות ושקר הוא יפסיד אותו במוקדם או במאוחר או שיהפך לו הכסף הזה כעושר השמור לבעליו לרעתו.

4) נדרים ונדבות - אדם שהתחייב לשלם לצדקה ועדיין לא שילם זה יכול לעכב את השפע שה' מעוניין לתת לו, כי ה' מחכה שימלא את התחייבותו ואז הוא יוכל להשפיע עליו את השפע המחכה לו.
5) זלזול בלחם - זלזול בפירורים של הלחם עלול לגרום לו עניות. (גמרא חולין ק"ה:, וזוהר דף רמ"ד) הכי טוב לתת את פירורי הלחם לציפורים (אפילו להרטיב קצת ולהניח במקום גבוה בחוץ) או לכסות אותו ב-2 כיסויים (אם הוא לא ראוי למאכל) ולזרוק לפח. מי שמזלזל בלחם סופו בא לידי עניות.
6) הלוואה בריבית - מי שלווה או מלווה בריבית מפסיד מפרנסתו ולכן חשוב ללמוד הלכות ריבית ולשאול בית הוראה מתי ואיך מותר ללוות ולהלוות או להיכנס לאוברדפט בבנק.
7) חוסר נתינת צדקה - כאשר אדם לא נותן מספיק צדקה הוא מראה שאינו מאמין מספיק בבורא כדי להודות לו על השפע שהוא נותן לו, כמו שכתוב בגמרא על הבת של עשיר אחד שלא נתן מספיק צדקה ונגרם לו עניות.
8) עין הרע - כאשר אדם מראה ומתגאה בעושרו וכספו גורם שאחרים יקנאו בו ויצטערו בגללו וזה עניין עין הרע שהצער שלהם פוגע בו וגורם לו נזקים בממונו ועסקיו.
מעובד מתוך חוברת פרנסה טובה

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳