כולסטרול

תכולת הכולסטרול | חזות הכל?
כשאסרו על כולנו לאכול ביצים לפני כ-20 שנה, היה הרציונל ברור ומאיים: ביצים מכילות הרבה כולסטרול. אכילת מזון עשיר בכולסטרול- מובילה לעליה ברמת הכולסטרול בדם.
ומכאן יצאה הגזירה המחמירה לאמור: לא מומלץ לאכול ביצים- נקודה.
המקלים הרפו מעט את המושכות, והתירו עד 2 ביצים לשבוע, אבל לא יותר! מנגד, אם כל מה שמכיל כולסטרול- אסור באכילה, הרי שכל מה שאינו מכיל כולסטרול- מותר ואפילו מומלץ, לא? ומכיוון שכל מה שצמחי אינו מכיל כולסטרול- זכו כל השמנים והמזונות המיוצרים מהם לתהילתעולם, ובכלל זה שמנים מוקשים ומרגרינה. העיקר שלא נאכל, חלילה, חמאה...
*****************************************************************
דר' גיל יוסף שחר | ב- 11 דקות על תזונה

רווי או לא רווי? המצוי והרצוי!
עם חידושי המדע והמחקר, התחדשו ובאו בשורות חדשות, לאמור: פחות משמעותי כמה כולסטרול יש במזון, מכיוון שמה שמעלה את רמת הכולסטרול בדם הוא בכלל השומן הרווי! אז איך יודעים מה הוא מה? צאו ולמדו: השומן הרווי הוא שומן מן החי, ואילו השומן הבלתי רווי הוא השומן שמקורו בצומח.
וכך התפרסמו המלצות בראיות חדשות, ועיקרן: יש להפחית את צריכת המזונות עתירי השומן מן החי, ולהרבות בצריכת שמנים צמחיים, כגון: שמן סויה, תירס, חמניות וכד'.
ובא לעורקי ציון הגואל? עדיין לא, כי לא חלפו ימים רבים, ועולם התזונה והרפואה סער כולו בעקבות התגלית הבאה: לא כל הכולסטרול- מזיק הוא. יש כולסטרול "רע", אבל יש גם כולסטרול "טוב", ובכלל, מה שבאמת חשוב- זה היחס ביניהם. אז מה משפיע על היחס ביניהם? ובכן, התברר שהשומנים הרווים מעלים את הכולסטרול הרע והשומנים הבלתי רווים מורידים אותו. עוד התברר, שהשמנים הצמחיים מורידים את רמת הכולסטרול ה"רע", אבל אבוי, הם מורידים גם את רמת הכולסטרול ה"טוב"...
מה עושים? ואיך מעלים את רמת הכולסטרול ה"טוב"?
החד- בלתי רווי- הוא- הוא הראוי!
המשך העיסוק בסוגיית השמנים והשומנים הוביל את החוקרים לאיתור של משפחת שומנים חדשה, המשפיעה אף היא על שומני הדם: משפחת השומנים החד- בלתי רווים- אותם שומנים שמצויים בשמן הזית, באבוקדו, בשמן הקנולה ובאגוזים. הנה, סוף סוף, נמצאו שומנים "טובים" באמת, שמצליחים להעלות ולו במעט את רמת הכולסטרול ה"טוב".
הפרדוקס התזונתי ומסתורי הכולסטרול- המסע ממשיך...
התחנה הבאה במסע המדע להדברת הכולסטרול התרחשה אי-שם בשנות ה-90 של המאה ה-20, עם הגילוי (המחודש) של שמן הדגים. וראו זה פלא: מזון מן החי, שלא זו בלבד שאיננו עשיר בשומן רווי, אלא שהוא טומן בחובו את סוד אריכות הימים והבריאות.
(מתוך עלון "בית מרן"- לע"נ מרן רבינו עובדיה יוסף זיע"א)
כיום התזונה המומלצת לתזונה דלת כולסטרול היא התזונה הים תיכונית (ועדיף אורגני)


עקרונות הבריאות הטבעית

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳