איך מדליקים נרות חנוכה?

מדריך זה יסייע לכם לקיים את מצות החג ולהדליק את החנוכיה. היכן מניחים את החנוכיה? מתי מדליקים אותה? ומי מדליק? כאן תמצאו את התשובות לכל השאלות. אם עדיין יש לכם שאלות, תוכלו תמיד לשאול את הרב
צפו בסרטון מבית יהדותון | כיצד להדליק את נרות החנוכה
מי מדליק ?
גם גברים וגם נשים מצווים לקיים מצוה מיוחדת זו ולהדליק את החנוכיה, או להשתתף בטקס הדלקה. בדרך-כלל נערכת בכל בית (לפחות) הדלקה אחת, והאבא – או המבוגר/ת בבית – הוא המדליק.
הילדים ישמחו מאוד אם תאפשרו להם להדליק חנוכיה משלהם. מטעמי בטיחות, יש לעשות זאת בפיקוח מבוגר.
רווקים ורווקות המתגוררים לבד ידליקו נרות בחדר/דירה בה הם מתגוררים.
היכן מדליקים ?
רבים נוהגים להניח את החנוכיה ליד הפתח – מול המזוזה, ובכך להיות מוקפים במצוות: בצד האחד המזוזה, ובצד השני החנוכיה.
אחרים נוהגים להניח את החנוכיה בחלון. במקרה כזה, יש לוודא כי ניתן לראות את החנוכיה מן החלון וכי החנוכיה לא נמצאת מעל ל-10 מטר מעל הקרקע.
Related image
מתכוננים...
אחרי שמצאתם חנוכיה מתאימה ובחרתם היכן להניח אותה, הגיע הזמן להכין את החנוכיה להדלקה.
מותר להשתמש בנרות מכל סוג שהם; המהדרים נוהגים להשתמש בפתילות כותנה ובשמן זית. אין להשתמש בנרות חשמליים. (במרכזים רפואיים או במקומות בהם אסור להשתמש באש, יש להתייעץ עם רב כיצד ניתן לקיים את המצוה).
גם אם אין לכם חנוכיה תוכלו לקיים את המצוה: פשוט הניחו את הנרות על גבי כל משטח שהוא.
הנרות צריכים לבעור עד חצי שעה לאחר צאת שלושה כוכבים (זמן החשכה)
יש להניח את הנרות בגובה זהה, בעוד ה'שמש' – הנר בו נשתמש להדליק את שאר הנרות – יעמוד בנפרד (מעל הנרות, בצידם וכדומה).
בלילה הראשון מניחים נר אחד בצד ימין ומדליקים אותו. בלילה השני מוסיפים עוד נר לשמאל הנר הראשון, ומתחילים להדליק מן הנר ה'חדש', כלומר משמאל לימין, וכן הלאה.
מתי מדליקים ?
את החנוכיה מדליקים מדי ערב – החל מכ"ד בכסלו בערב. קהילות רבות נוהגים להדליק את החנוכיה זמן קצר לאחר שקיעת החמה. אחרים נוהגים להדליק בצאת הכוכבים. כך או כך, יש לוודא כי החנוכיה תדלק חצי שעה לאחר צאת הכוכבים.
במידה ושכחתם להדליק את החנוכיה בזמן, תוכלו לעשות זאת בהמשך הערב כל עוד יש עדיין אנשים ברחוב (או כל עוד מישהו מדרי הבית ער).
חשוב מאוד: מפני קדושת השבת, מכניסת השבת ועד לצאתה, אין להדליק, להכין או להזיז את החנוכיה. ביום שישי יש להדליק את החנוכיה לפני כניסת השבת, ובשבת בערב – לאחר צאת השבת. את זמני כניסת ויציאת השבת תוכלו למצוא כאן.
הברכות
ביום הראשון (או בפעם הראשונה בה מדליקים את החנוכיה במשך החג) יש לברך 3 ברכות: ברכת "להדליק נר חנוכה"; "שעשה ניסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה"; ו"שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".
בימים לאחר-מכן מברכים רק את שתי הברכות הראשונות.
ליד הנרות
נוהגים לשבת ליד החנוכיה הדולקת זמן מה לאחר ההדלקה. זוהי הזדמנות מתאימה לשחק עם המשפחה במשחק הסביבון, לשיר שירי חנוכה, לאכול סופגניות ולהיחשף למורשת העתיקה והנפלאה שלנו. ישנם נשים הנוהגות שלא לעשות כל מלאכה בחצי שעה הראשונה לאחר ההדלקה, מכיוון שלנשים היה חלק חשוב בנס חנוכה.
באדיבות בית חב"ד

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳