הלכות שבת - פעולות בסיסיות בשבת

רבות הן הלכות השבת וחשוב מאוד ללמוד אותן כהלכה על מנת שלא נכשל בחילול שבת
ישנן הלכות בסיסיות  שעלינו לדעת הקשורות לפעולות בסיסיות הקשורות לשבת, כגון:  
1. אופן חימום אוכל על גבי הפלטה בשבת
2. שטיפת כלים ורצפה בשבת
3. ניקיון הגוף בשבת (מקלחת)
4. הארכת "טיימר שעון השבת" בשבת.
כיצד עלינו לחמם אוכל בשבת על גבי פלטה מבלי לעבור על איסור שבת?
Image result for ‫חימום אוכל על פלטת שבת‬‎
מלאכה קשה נדרשת מהאדם לצורך הכנת מזונותיו, מלאכת הבישול הינה מלאכה המכשירה או משביחה דברי מאכל ואין הבדל אם העניין נעשה על ידי בישול אפייה או צלייה.
לכן הכלל היסודי בהלכות שבת הינו איסור יצירת תבשיל חדש.
הכלל בבישול הוא שכאשר המאכל מקבל חום מרבי במשך מספר שעות הוא מתרכך או מתקשה פעולה הגורמת לטעמים הטמונים בו להתערבב וליצור טעם חדש, עמוק ובעל גוונים שונים.
השאלה הנשאלת היא מדוע אסור לבשל על הפלטה בשבת?  הרי אנו לא משתמשים באש לצורך הבישול אלא בחימום ממושך על גבי הפלטה.
התשובה לכך הינה פשוטה ומצויה בששת הימים שהם למעשי ימי הבריאה בהם יצר השם את האדם ועוסקים במלאכת היצירה .
כשם שהקדוש ברוך הוא שבת ביום השביעי מכל מלאכת היצירה של בריאה חדשה כך אנו נמנעים מיצירת דברים חדשים בשבת,  ביום השביעי.
מאכל שאינו מבושל אין להניחו על הפלטה בשבת מאחר, שהעמדת המאכל על הפלטה לזמן ממושך גורמת למאכל לקבל "מעמד חדש" מעין בריאה חדשה הפיכת המאכל ממאכל חי למבושל.
אך אם המאכל כבר מבושל אין כל איסור לחממו, משום שהחימום אינו יוצר במאכל מהות חדשה.
על פי ההלכה מאכל נחשב למבושל משעה שנגמר כל בישולו.
כל זמן שעדין לא ניגמר בישולו חל איסור מהתורה לבצע פעולה שתגביר את חומו ובישולו של המאכל לדוגמא: סיר החמין שאנו מניחים על הפלטה מערב שבת, שאיננו מבושל דיו חל איסור מוחלט להעבירו ממקום למקום על הפלטה וזאת מאחר שבפלטה ישנם מקומות חמים יותר וחמים פחות והעברה של הסיר ממקום אחד למשנהו יכול ליצור מצב של זירוז הבישול ועל ידי כך לעבור על איסור.
הלכות שטיפת כלים ורצפה בשבת:
לגבי הלכות שטיפת הכלים בשבת ישנה פה שאלה השנויה במחלוקת , שכן חל איסור להכין משבת ליום חול ואם אנו שוטפים כלים בשבת על מנת שלא יהיו מלוכלכים בכיור בצאת השבת חל בכך איסור מאחר ויש פה הכנה משבת ליום חול,  אלא אם שטיפת הכלים היא לצורך אכילת סעודה נוספת ביום השבת או במצב בו אנו יודעים שבסביבת הכלים מצויים חרקים ולצורך בריאותי עלינו לשטוף את הכלים לפני כל אכילה.
יש כאלה המקלים על הלכת שטיפת כלים ולא רואים בכך איסור בתנאי,  שהיא אינה עוברת על הלכות סחיטה בשבת לכן על מנת לשטוף את הכלים עלינו להשתמש בספוג  מסוג "ננס" העשוי מפלסטיק ( מאחר והספוג אשר עשוי ממתכת בעל צפיפות יתרה והמים נבלעים בתוכו ועל ידי כך אנו עוברים על איסור סחיטה).
לגבי שטיפת הרצפה בשבת  חל איסור מוחלט לשטוף את רצפת הבית בשבת אלא אם נשפך משקה דביק או נוזל בעל ריח רע מותר לשפוך מעט מים על הכתם הנוזלי ולסחוב על ידי מגב.
אין ליבש את המים לאחר הגריפה על ידי סמרטוט או סחבה, שלא נעבור  חלילה על איסור סחיטה בשבת.                  
הלכות ניקיון הגוף בשבת:
על פי הגמרא חל איסור מוחלט לרחוץ הגוף במים חמים או פושרים בשבת אך מותר לרחוץ פנים,רגלים וידיים בשבת גם במים חמים וגם במים פושרים.
האור לציון (חלק ב) פסק להקל על הלכות רחיצת הגוף בשבת במים פושרים בתנאי שטמפרטורת המים לא עולה על טמפרטורת הגוף 37 מעלות.
אך מכל האמור לעיל מותר לרחוץ הגוף במים קרים בשבת ללא כל חשש.
קיצור זמן הטיימר או הארכתו בשעון השבת:
Image result for ‫טיימר שבת‬‎
שעון השבת הינו שעון המותקן על גבי מתגי החשמל או בארון החשמל ויש באפשרותו לשלוט על מצבי כיבוי והדלקת מוצרי החשמל בביתנו על ידי כיוון הטיימר לזמן הכיבוי או ההדלקה הרצוי לנו.
לגבי הארכת פעולתו של הטיימר בשבת אין בכך כל איסור מאחר שהמוצר כבר דולק ואין בהארכת זמן פעולתו כל חשש או איסור חילול שבת אך במידה ואנו רוצים לקצר פעולתו של הטיימר או הקדמתה חל איסור מוחלט מאחר ואנו עורכים שינוי.
ישנם פוסקים המחמירים בעניין שינוי טיימר שעון השבת ומעדיפים, שלא להתעסק בכך כלל.

יש לזכור הכנות לכבוד שבת הם חלק עיקרי ביותר מכבוד השבת, וראוי להכינם כבר ביום שלפני במיוחד בחודשי החורף בהם כניסת השבת מוקדמת.

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳