פרשת בשלח | הרב ישראל מאיר לאו

"ויקח משה את עצמות יוסף עימו כי השבע השביע את בני ישראל לאמור פקד יפקוד אלוקים אתכם והעליתם את עצמותי מזה אתכם..." ואת עצמות יוסף קברו אח"כ בשכם קבר יוסף.
מדוע ברגע המכריע של יציאת מצרים משה מתעסק בלקיחת עצמות יוסף עימו ? ואת הארון עם עצמות יוסף שמשה משה מן היאור הוא נוטל עימו ואוחז אותו בצמוד אליו במשך 40 שנה במדבר ?
פרשת בשלח | עצמות יוסף כאות זיכרון
הרב ישראל מאיר לאו - ערוץ אורות

למה? כי כאשר משה אדון הנביאים רואה בעיני רוחו כי במדבר יהיו הרבה קשיים והרבה משברים, כפי שהוא עתיד לומר "מַמְרִים הֱיִיתֶם, את ה' וּבְחֹרֵב הִקְצַפְתֶּם, אֶת-ה'" ובתבערה ובמשא ובקברות התאווה, חטא העגל, חטא המרגלים, כל הזמן צרות וכמה מריבות וכמה פעמים אמרתם "ניתנה ראש ונשובה מצרימה" והכל מריבות וקרח ועדתו, דתן ואבירם. 
משה מחזיק את עצמות יוסף עימו, למה ? כי זו הייתה הדגמה חיה. אתם יודעים מה אני מחזיק פה? את העצמות של יוסף. איך הגיע יוסף למצרים? איך הגענו כולנו לגלות במצרים, איך השתעבדתם כולכם לפרעה מלך מצרים? איך קיבלנו את הגזרה הנוראה של "כל הבן הילוד היאורה תשליכוהו"? 
הכל בעקבות דבר אחד: מכירת יוסף. 
יוסף נמכר בגלל שנאה של אחים אליו, בגלל קנאה על איזה כותנת פסים, או על חלומות ושגעון גדלות מצד זה ואחר. אני לוקח איתי את עצמות יוסף, אומר משה כדי שיהיה לי חומר, הסברה, להדגמה חיה, תראו לאן מובילה שנאת אחים, לאן מובילה מריבה פלגנות וכיתתיות. "ויקח משה את עצמות יוסף עימו במחיצתו" וזה סימן שצריכה לשרור אהבה בין אחים ולא ההפך.
      מחסני אוצרות המדינה. צילום: מריאנה סלצברגר, באדיבות רשות העתיקות

אין תגובות:

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה׳ וְהִשְלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ
לֹא־רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא־צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם־לִשְמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה׳